Jazz w Krakowie stanowi nieodłączny element krakowskiego pejzażu artystycznego. Kilka jazzowych klubów, tradycje historyczne, prężne jazzowe środowisko muzyków i animatorów, a do tego wieloletnie jazzowe festiwale plasują Kraków wśród najważniejszych ośrodków jazzu w kraju.
Summer Jazz Festival Kraków związany jest nierozerwalnie z Piwnicą pod Baranami, jednym z pierwszych miejsc, gdzie grano jazz w Polsce u progu jego historii. W wydanej w roku 2020 książce Jazz w Piwnicy pod Baranami jej autor Witold Wnuk pisze: „Jazz był obecny w Piwnicy od samego początkujej istnienia, stanowił wyrazisty składnik życia piwnicznego”. Jednak musiały minąć cztery dekady, aby w piwnicznych murach pojawił prawdziwy festiwal – na miarę wielkości i historycznego znaczenia tego miejsca.
fot. Piotr Banasik
Początki Summer Jazz Festival Kraków sięgają połowy lat 90., kiedy to sam Piotr Skrzynecki dostrzegł potrzebę zorganizowania specjalnego jazzowego święta, które upamiętniałoby dawne letnie koncertowe wieczory odbywające się na klubowej scenie Piwnicy pod Baranami.Realizacji tej szczytnej idei podjął się wspomniany Witold Wnuk, powołując do życia Letni Festiwal Jazzowy Kraków z miesięcznym programem koncertów. Pierwsza edycja festiwalu okazała się świętem krakowskiego jazzu, bo też „krakusów” pojawiło się wśród muzyków najwięcej: Spectrum Ryszarda Styły, Jarosław Śmietana, Little Egoists, Marek Bałata, Wojciech Groborz i inni. Od tamtego momentu upłynęło 27 lat, w programie znalazły się setki koncertów, wystąpiło wiele znakomitości świata jazzu: Al Jarreau, Billy Cobham, Bobby McFerrin, Bobo Stenson, Branford Marsalis, Enrico Rava, Gary Thomas, Greg Osby, Herbie Hancock i John Scofield.
fot. Piotr Banasik
Krakowski Summer Jazz Festival dopracował się przez dekady szacownej marki, prestiżowego wizerunku i popularności wśród miłośników jazzu w Polsce. Gdzie szukać źródła tego fenomenu? Witold Wnuk podpowiada: „Kluczem jest Kraków, jego historia, muzyczne środowisko i jazzowe tradycje”.
Andrzej Winiszewski