Sytuacja podobna, jak w przypadku „Alternate Reality” zdarza mi się niezbyt często. Po wysłuchaniu kilkunastu tysięcy płyt i ich skrupulatnym skatalogowaniu, co w pracy radiowej przydaje mi się właściwie codziennie, nieczęsto trafiam na tak kompletnie nową muzyczną wyspę. W mojej bazie prowadzonej przy pomocy specjalistycznego oprogramowania dla kolekcjonerów płyt jest ponad 37 tysięcy nazwisk muzyków. Oczywiście wszystkich nie pamiętam. Za to mogę każde z tych nazwisk sprawdzić. W przypadku Floriana Weissa i pozostałych muzyków zespołu w bazie przed ich najnowszym albumem nie było o nich wzmianki. Żaden z muzyków zespołu nie pojawił się w innym składzie, nawet stojąc w trzecim rzędzie wielkiej jazzowej orkiestry. Oczywiście zdarzają się debiuty, ale Florian Weiss raczej debiutantem nie jest.
Wiecie, że w internecie o muzyce i muzykach nie czytam. Nie czytam też żadnego z opisów z licznych zagranicznych przesyłek z nowymi płytami. Zawartość książeczki dołączonej czasami do płyty czytam dopiero jak po raz pierwszy wysłucham albumu. Spotykając nowe dźwięki po raz pierwszy znam więc tylko obrazek na pierwszej stronie okładki. Czasem zerkam na listę utworów w poszukiwaniu znanych tytułów.
Po wysłuchaniu najnowszej płyty Floriana Weissa i jego zespołu zajrzałem jednak do internetu, żeby sprawdzić, czy to przypadkiem jednak nie jest błyskotliwy debiut. Otóż nie jest. Przyznaję, po wysłuchaniu albumu „Alternate Reality” zajrzałem na stronę Floriana Weissa. Debiutantem to on nie jest. Zespół w podobnym składzie również nagrał przed „Alternate Reality” trochę materiału. Nie analizuję i nie zagłębiam się w szczegóły, wiem tylko, że muszę sobie jeszcze jakieś nagrania Weissa zorganizować.
Jego autorski zespół działający w składzie dość dla jazzu typowym, na tyle, na ile typowe jest traktowanie puzonu jako głównego instrumentu solowego. Mamy zatem puzon, saksofon lub flet i bas z bębnami. W efekcie powstaje muzyka ponadczasowa. Nowoczesna dziś, ale również taka, która mogła powstać nawet pół wieku temu. Czyli produkt uniwersalny, ale w żadnym przypadku nie nudny. Doskonale wymyślony, skomponowany i wykonany.
Autorem wszystkich kompozycji na „Alternate Reality” jest lider zespołu, co dodatkowo podkreśla jego rolę w tym projekcie. Jego kompozycje być może standardami jazzowymi znanymi na całym świecie nie zostaną, ale spełniają wszystkie kryteria jakościowe, żeby dopisać je do księgo melodii, które trzeba znać na każdym jamie, z wyjątkiem kraju pochodzenia kompozytora. Gdyby Florian Weiss zaczął swoją karierę w Nowym Jorku, a nie w Szwajcarii, byłby dziś gwiazdą światową. A tak jest dla mnie nowym odkryciem. Uwielbiam takie odkrycia.
Florian Weiss nie jest wirtuozem, prowadzi zespół na demokratycznych zasadach pozwalając wykazać się wszystkim kolegom, przynajmniej w zakresie wykonania, bo kompozycje pozostawia dla siebie. W muzyce Weissa słychać, że zna zarówno J.J. Johnsona, jak i Alberta Mangelsdorfa, choć raczej bliżej mu do amerykańskich klasyków.
„Alternate Reality” to wyborny kwartet, album świetnie skomponowany i wybornie zagrany. A ja ciągle nie mogę poradzić sobie z myślą, że gdyby nie sprawne działanie kogoś, kto wpadł na pomysł, żeby wysłać mi ten album, nigdy o jego istnieniu bym się nie dowiedział. Dlatego uważam, że przekazanie Wam wiadomości o tej wyśmienitej płycie jest nie tylko moją przyjemnością, ale wręcz obowiązkiem. Nie wiem niestety, gdzie możecie album „Alternate Reality” kupić, ale z pewnością poszukiwania warto zacząć od strony samego Floriana Weissa, bo jest wydawcą tego doskonałego albumu.
RadioJAZZ.FM poleca! Rafał Garszczyński Rafal[malpa]radiojazz.fm
- Inhale, Exhale
- Shivering Timbers
- Valse Des Papillons De Nuit (Dedicated To The City Of Vienna)
- Wabo-Sabi
- The Woods Are Lovely, Dark And Deep
- Feuer In Termitenhugel
- Fuge Fur A.
- Alternate Reality Suite - Visiting Oz
- Alternate Reality Suite – Delirium
- Alternate Reality Suite – Awakening
Florian Weiss’ Woodoism Alternate Reality Format: CD Wytwórnia: Florian Weiss Data pierwszego wydania: 2021 Numer: 0048544879829
Florian Weiss – tromb, Linus Amstad – as, fl, Valentin V. Fischer – b, Philipp Leibundgut – dr, glockenspiel