7 lipca rusza kolejna, dziewiąta edycja Festiwalu Letnia Akademia Jazzu w Łodzi. Festiwal potrwa do 1 września.
Gwiazdą Festiwalu będzie Pharoah Sanders – saksofonista tenorowy i wybitny lider, wielka postać nowojorskiej awangardy, charyzmatyczny głos światowego jazzu. Wyrastał w muzykalnej rodzinie i już jako nastolatek grywał bebop, rhythm’n’blues i free jazz z lokalnymi gwiazdami okolic San Francisco. Od 1961 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie przez pierwsze lata zmagał się z trudnościami, walcząc niekiedy o przetrwanie kolejnego dnia i sypiając na stacji metra. W tym czasie grał z licznymi osobistościami free jazzu, jak Sun Ra, Don Cherry czy Billy Higgins. Znany przede wszystkim ze współpracy z Johnem Coltrane’em, jeden z laureatów Nagrody Grammy za album Blues for Coltrane: A Tribute to John Coltrane, w 2016 uhonorowany NEA Jazz Masters Award. W superlatywach wyrażali się o nim inni saksofoniści: Ornette Coleman powiedział, że Sanders jest „prawdopodobnie najlepszym saksofonistą tenorowym świata”, natomiast Albert Ayler rzekł: „Trane był Ojcem, Pharoah Synem, a ja jestem Duchem Świętym”
Kolejną gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Beady Belle - przedstawicielka niezwykle interesującej norweskiej wytwórni Jazzland. Od czasu debiutu w 2001 r. Beady Belle wraz z zespołem łączyła jazz i acid jazz z brzmieniami elektronicznymi i muzyką pop. Wokalistka i liderka zespołu Beate S. Lech, obdarzona znakomitym głosem i znajomo brzmiącym nad Wisłą nazwiskiem, jest córką mieszkającego w Norwegii polskiego pianisty i skrzypka jazzowego Zdzisława Lecha. Obecnie Beate skupiła się na solowej karierze i wydała płytę stricte jazzową pod czujnym okiem Bugge Wesseltofta, który odpowiedzialny był za produkcję jej najnowszej, nagranej w Nowym Jorku, płyty. Znajdziemy tutaj nastrojowe i niezwykle stylowe połączenie jazzu, soul oraz norweskich pieśni ludowych. Całość przesycona jest skandynawskim chłodem i melancholią oraz dopracowana w najmniejszym szczególe. Na płycie gościnnie wystąpili również Joshua Redman i Mathias Eick.
Podczas dziewiątej edycji Letniej Akademii Jazzu organizatorzy zaprezentują dwa duże składy jazzowe. W 2016 r. w Wytwórni zaprezentowane zostaną aż dwie orkiestry: festiwal rozpocznie Ed Partyka Jazz Orchestra złożona z najlepszych europejskich instrumentalistów. Ed Partyka jest amerykańskim kompozytorem, aranżerem i dyrygentem, gra na puzonie i tubie. Od lat 90. stacjonuje w Europie, gdzie uzyskał drugi stopień studiów artystycznych w kierunku jazzowa gra na puzonie. Współpracował m.in. z New Art Orchestra Boba Brookmeyera i Vienna Art Orchestra, Carlą Bley i Steve Swallowem. W 2000 roku został wyróżniony przez Komisję Honorującą Setną Rocznicę Urodzin Louisa Armstronga, jest również zdobywcą licznych nagród. Wykładał na wielu europejskich uniwersytetach, m.in. w latach 2008-2010 jazzową kompozycję i aranżację na Akademii Muzycznej w Katowicach.
W roku 2016 pragniemy zakończyć Letnią Akademię Jazzu wyjątkowym projektem stworzonym specjalnie na festiwal. Projekt ten ma na celu przypomnienie niezwykłej sylwetki w historii polskiej muzyki, która przez lata została zapomniana. Bronisław Kaper to polski kompozytor, który osiągnął międzynarodowy sukces – jest laureatem Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Lili” z 1953. Do przygotowania aranżacji kompozycji Bronisława Kapera pragniemy zaprosić jedną z najzdolniejszych kompozytorek i aranżerek młodego pokolenia, nazywaną polską Marią Schneider: Aleksandrę Tomaszewską. Kompozycja wykona Polska Orkiestra Radiowa.
W roku 2016 po raz pierwszy uczcimy pamięć kultowej postaci polskiej wokalistyki – Andrzeja Zauchy. Niewyobrażalny talent, ciepły, miły człowiek, wielki profesjonalista - tak o muzyku wypowiadali się po jego tragicznej śmierci przyjaciele z estrady. Piosenki Zauchy śpiewała cała Polska. Tym razem zaśpiewa je wraz z zaproszonymi artystami łódzka publiczność. Do projektu organizatorzy festiwalu zaprosili wschodzącą gwiazdę wokalistyki jazzowej – Wojciecha Myrczka. Myrczek jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych, w tym I miejsca i nagrody publiczności na Shure Montreux Jazz Voice Competition (Szwajcaria), Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa 2010 (Bielsko-Biała), Jazz Voices 2011 (Litwa) oraz Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych 2007 (Zamość).
Dziewiąta edycja Letniej Akademii Jazzu to ponad 20 koncertów. Na scenie Wytwórni wystąpią również inni wybitni muzycy, jak Sławek Jaskułke, Piotr Wojtasik, Atom String Quartet, Maciej Grzywacz, Grzegorz Karnas, ale także młodzi i debiutujący artyści - Dominika Rusinowska, Marek Pospieszalski i Kinga Głyk.
Szczegółowy program Festiwalu znajdziecie w Dziale KONCERTY >>