Formacja RGG uczci jubileusz 20-lecia działalności artystycznej wydaniem nowej płyty oraz trzydniową rezydencją i unikalnymi koncertami w warszawskim klubie Jassmine.
Jubileusz 20 lat działalności artystycznej to poważna rzecz, zasługująca na szczególne celebrowanie, a już na pewno warta odnotowania w wyjątkowy sposób. Tym bardziej, że w przypadku formacji RGG jest co wspominać. To też taki moment, kiedy w naturalny sposób sięga się do początków istnienia, wydobywa z zakamarków pamięci co ważniejsze wyróżnienia i nagrody, ale także próbuje odnaleźć w pierwszych aktywnościach zalążek tego, czym zespół jest dzisiaj.
Wyjątkowe miejsce przy takich okazjach poświęca się zazwyczaj napęczniałemu przez lata dossier. Tym bardziej, gdy lista jest tak imponująca i zawiera nazwiska zarówno artystów z tego samego pokolenia, jak również wielkie gwiazdy tworzące historię muzyki. Niektóre z dokonań RGG, szczególnie albumy nagrane z Vernerim Pohjolą, Samuelem Blaserem, Trevorem Wattsem czy Evanem Parkerem, z pewnością zostaną zapisane złotymi literami w annałach polskiego jazzu, a legendarna, dwuletnia współpraca z ikoną polskiej sceny, Tomaszem Stańką, jeszcze długo będzie pretekstem do snucia rozważań jak bardzo żal, że zabrakło czasu, aby udokumentować ją na płycie.
W przypadku RGG jest jednak zdecydowanie za wcześnie na czynienie tego rodzaju podsumowań. Tym bardziej w sytuacji, gdy w nasze ręce trafia najnowsze dzieło zatytułowane Mysterious Monuments on the Moon. Album pod tym tytułem ukaże się 24 września, a koncertowa premiera odbędzie się w Jassmine już 18 września. Dzień wcześniej RGG wraz z Piotrem Damasiewiczem i Łukaszem Poprawskim zaprezentują specjalny projekt koncertowy poświęcony płycie Astigmatic - jednemu z najważniejszych (jeśli nie najważniejszemu) wydawnictw w historii polskiej muzyki jazzowej.
Podsumowaniem weekendu z RGG będzie niedzielny koncert pod hasłem Planet Lem – wyjątkowy projekt muzyczny inspirowany tekstami Lema, projekt stworzony wspólnie z jednym z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, Robertem Więckiewiczem. Projekt ten zainspirowany twórczością Stanisława Lema - bierze za punkt wyjścia nową płytę RGG, której muzyczną treść zespół zestawia z fragmentami tekstów Lema, czytanymi przez Roberta Więckiewicza, a pochodzącymi z książek Solaris oraz zbioru felietonów Planeta LEMa. Improwizowany charakter muzyki tria współistnieje tutaj na równych prawach z ekspresją znakomitego aktora.