Zielona Góra nigdy nie była strategicznym miejscem na festiwalowej mapie jazzowej Polski. Może, co prawda, poszczycić się historycznym festiwalem polskich big bandów w latach 80., a także słynnym na całą jazzową Polskę Jazz Clubem Harlemem, niestety nieistniejącym już od ponad dwóch dekad, ale dopiero w XXI wieku w winnym grodzie, bo słynącym z bogatych tradycji winiarskich, udało się na trwałe wpisać do kalendarza koncertowego kilka festiwalowych wydarzeń. Wśród nich zwłaszcza Festiwal Green Town of Jazz, powołany do życia – podobnie zresztą jak organizujące go stowarzyszenie – przez Jerzego Szymaniuka, urósł do rangi regionalnego jazzowego symbolu. Prawie 20 edycji tej imprezy to programowo niemal cała historia naszego rodzimego jazzu.
fot. Aleksander Bakinowski
Co ciekawe, zielonogórski festiwal od samego początku odwoływał się do historii miasta, w którym wychowała się przecież Urszula Dudziak i jej brat, perkusista i późniejszy współpracownik samego Krzysztofa Komedy, Leszek Dudziak. Nasz słynna wokalistka doczekała się także swojego murala na jednej z kamienic w centrum miasta. Na Festiwalu Green Town of Jazz gościła kilkakrotnie, zawsze owacyjnie oklaskiwana przez publiczność. Historia miejskiego święta jazzu sięga roku 2004, kiedy to w Zielonej Górze założono Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe. Rok później działacze ZSJ zorganizowali pierwszą edycję festiwalu, w ramach której najważniejszym wydarzeniem stał się koncert reaktywowanej formacji The Quartet Sławomira Kulpowicza. W kolejnych odsłonach z biegiem lat pojawiały się największe gwiazdy polskiego jazzu: od Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego po Adama Makowicza, Wojciecha Karolaka i Jarka Śmietanę. Festiwal miał także specjalne edycje, podczas których odbywały się seminaria poświęcone różnym aspektom życia jazzowego w Polsce. Do Zielonej Góry zjeżdżali jazzowi dziennikarze i publicyści (2006), wydawcy i organizatorzy życia jazzowego w kraju (2007), a także lokalni działacze (2008) i goście z zagranicy, gdy w programie festiwalu pojawiła się zapowiedź wydarzenia pod nazwą Dzień Zbigniewa Seiferta – w 30. rocznicę śmierci artysty (2009). Na specjalne spotkanie i towarzyszący mu koncert przyjechali m.in. Agnieszka Seifert i Ron Carter.
fot. Aleksander Bakinowski
Tradycją festiwalową stały się popularne koncerty inauguracyjne z udziałem Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka. Wraz z orkiestrą, na scenach Filharmonii Zielonogórskiej i Auli UZ, przez lata występowały gwiazdy wokalnego jazzu: Krzysztof Kiljański, Andrzej Dąbrowski, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Wojciech Myrczek, a także instrumentaliści: Piotr Baron, Grzegorz Zagórski, Zbigniew Lewandowski, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Krzysztof Herdzin.
fot. Aleksander Bakinowski
fot. Aleksander Bakinowski
Autor: Andrzej Winiszewski
Felieton powstał jako część projektu Jazzowa Mapa Polski realizowanego przez Fundację EuroJAZZ. W ramach projektu powstają także audycje i wywiady w RadioJAZZ.FM
Przesłuchaj wszystkie podcasty z projektu: LINK
Rozmowa Piotra Wickowskiego z:
Podcast z audycji Andrzeja Winiszewskiego: