Gdyby dziś wskazać miejsce i moment kluczowy w historii jazzowego życia festiwalowego w Polsce, to z całą pewnością byłby to Kraków i Krakowskie Zaduszki Jazzowe pamiętnego roku 1954. To historyczne wydarzenie dało początek ruchowi, który wiele dekad później gęsto wypełnił festiwalową mapę jazzowej Polski. Dzisiejsze Krakowskie Zaduszki Jazzowe wprost nawiązują do tamtego punktu zwrotnego, często wspominając pionierów i wskazując ich dzisiejszych następców. A wszystko to w ramach jednego z najstarszych festiwali jazzowych w Europie.
mat.prasowe
Marek Stryszowski, od trzech dekad szef artystyczny Zaduszek, przypomina, że słowo „zaduszki” to wynalazek iście krakowski. Dopiero po nich, jak opowiada, „zaczęto organizować zaduszkowe koncerty i festiwale w wielu innych polskich miastach. Nazwa się przyjęła, bo dobrze oddawała wspomnieniowy charakter koncertów, a i czas również nie był przecież przypadkowy”. Jako najstarszy krakowski festiwal jazzowy w Polsce Zaduszki miały to szczęście, że już w pierwszych edycjach na ich scenę trafiały wielkie gwiazdy światowej sławy, by wspomnieć choćby 7. edycję i sensacyjny koncert Stana Getza, jednego z największych tuzów jazzowego saksofonu lat 60.
mat.prasowe
Kiedy trzy dekady temu Marek Stryszowski przejmował programowe stery całego festiwalu, od pierwszej edycji, na której wystąpił słynny Acker Bilk, gwiazdy zaczęły pojawiać się niemal regularnie co roku. Joey Calderazzo, Carla Bley, grupa Oregon, wreszcie John Scofield – to tylko niektóre z największych nazwisk, przewijających się przez program kolejnych jazzowych Zaduszek w Krakowie. „Moim założeniem programowym, jako szefa artystycznego Zaduszek – mówił Marek Stryszowski w programie RadioJAZZ.FM – były nie tylko regularne koncerty największych gwiazd, ale także stworzenie fuzji muzyków krakowskich, czy szerzej polskich, z gwiazdami światowego jazzu”. Idea ta udała się wybornie, zwłaszcza dzięki współpracy Stryszowskiego z Jarkiem Śmietaną – przez dekady symbolem i niepisanym liderem krakowskiego środowiska jazzowego.
mat.prasowe
Zaduszki przez lata wiązały się ze szczególnymi miejscami w Krakowie. Koncerty odbywały się m.in. w krakowskiej Filharmonii, Krzysztoforach, Jaszczurach, Piwnicy pod Baranami, czyli w najbardziej kultowych jazzowych miejscówkach. Jednak to, z czego zasłynęły Krakowskie Zaduszki Jazzowe, to także popularna i wyjątkowa msza św. w intencji tych, którzy odeszli. To wyjątkowe spotkanie od połowy lat 80. odbywa się corocznie w kościele oo. Dominikanów w Krakowie.
Autor: Andrzej Winiszewski
Felieton powstał jako część projektu Jazzowa Mapa Polski realizowanego przez Fundację EuroJAZZ. W ramach projektu powstają także audycje i wywiady w RadioJAZZ.FM
Przesłuchaj wszystkie podcasty z projektu: LINK
Rozmowa Piotra Wickowskiego z Markiem Stryszowskim:
Podcast z audycji Andrzeja Winiszewskiego: