Jerzy Mazzoll - klarnecista, który zaczynał od rocka. Kiedy pojawiła się szansa na zdobycie dużej popularności z grupą Snukasky, w której był wokalistą, porzucił ją, aby grać z powstającą właśnie, awangardową Miłością. Jeden z twórców i apologetów ruchu yassowego, od którego z czasem się zdystansował, aby pójść własną drogą. Niestrudzony, bezkompromisowy improwizator i kreator muzycznych idei, z najbardziej znaną – koncepcją arytmicznej perfekcji. Lider wielu formacji, między innymi Niebieskiego Lotnika, Arhythmic Perfection i Diffusion Ensemble. Kompozytor muzyki do spektakli, filmów i reklam. Twórca trudnej do zaklasyfikowania, własnej muzyki. Występował z Derekiem Baileyem, Tonym Oxleyem, Django Batesem, Kazutokim Umezu, Roscoe Mitchellem, Evanem Parkerem i Peterem Brötzmannem.
Dla naszych słuchaczy wybrał pięć płyt do których chętnie wraca.
Ornette Coleman Double Quartet Free Jazz (1961)
Ośmiu muzycznych gigantów i prawie czterdzieści minut nieprzerwanej improwizacji. Od tytułu tej właśnie płyty przyjęłą się nazwa muzycznego stylu / artyctycznego ruchu: free jazzu.
Brian Eno & David Byrne My Life In The Bush Of Ghosts (1981)
Pierwszy album Davida Byrne'a bez grupy Talking Heads. Woklane sample mieszają się na nim z rytmami Afryki i Środkowego Wschodu oraz brzmieniami elektronicznymi.
Derek Bailey Ballads (2002)
Nietypowa pozycja w dyskografii Dereka Bailey'a. Solowy album nagrany dla wytórni Tzadik zawiera intepretacje popularnych amerykańskich standardów.
Captain Beefheart & His Magic Band Trout Mask Replica (1969)
Niemal 30 utworów nagranych w zaledwie cztery i pół godziny. Awangardowy jazz i blues. Muzyka ekscentrycznego Dona Van Vlieta zachwyciła Franka Zappę, który album wyprodukował.
Dave Holland Conference of the Birds (1973)
Drugi album Dave'a Hollanda nagrany dla wytwórni ECM i jego druga kooperacja z Anthonym Braxtonem.