Fot. Jarek Wierzbicki
Andrzej Olejniczak - jeden z najbardziej uznanych polskich saksofonistów. Współzałożyciel grupy Sun Ship oraz członek kultowej grupy String Connection. Studiując muzykę klasyczną w Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, zaczął interesować się jazzem . W 1975 zdobył drugą nagrodę na Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W 1976 otrzymał pierwszą nagrodę na XIII Festiwalu Jazz Nad Odrą w kategorii solistów. W 1983 z grupą String Connection zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie "Jazz Hoeilaart 83" w Belgii.
W Polsce współpracował z całą czołówką sceny jazzowej lat 1970-80, m.in. Extra Ball, Swing Session, Novi Singers, Big Band Katowice, Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Dąbrowskim, Sławomirem Kulpowiczem. Nagrywał także dla Józefa Skrzeka i Maanamu. Brał udział w licznych projektach międzynarodowych występując m.in. w Mediolanie, Paryżu, Montrealu, San Sebastian, Limie, Marciac czy Quito.
Po wyjeździe do Hiszpanii Olejniczak grał ze światowej sławy pianistą jazzowym Tete Montoliu. Występował u boku Gerry'ego Mulligana na festiwalu jazzowym w San Remo. Współpracował z Kenny Drew Trío (pianista Johna Coltrane’a). Randy Brecker Group, Hiramem Bullockiem, Horace Parlanem.
Wykonuje także muzykę klasyczną, współpracując z Orkiestrą Symfoniczną z Bilbao. Grał z najpopularniejszymi grupami i wykonawcami hiszpańskiej muzyki pop i rock. Jest takze profesorem w Centro Superior de Musica del Pais Vasco "Musikene".
Dla naszych słuchaczy wybrał pięć płyt do których chętnie powraca.
John Coltrane Blue Train
Absolutny klasyk znany właściwie wszystkim fanom jazzu. Pierwszy oficjalny album firmowany przez Johna Coltrane’a. Śmiało można go nazwać jednym z najbardziej błyskotliwych debiutów w historii jazzu. Mimo tego, że w niczym nie przypomina późnych nagrań Coltrane’a, do końca jego życia, pozostał jego ulubionym własnym nagraniem.
Joe Henderson Inner Urge
Czwarty album Joe'go Hendersona w charakterze lidera. W kwartecie zagrali również McCoy Tyner, Bob Cranshaw i Elvin Jones. Kompoyzcję Isotope napisał saksofonista jako hołd dla Theloniousa Monka.
Sonny Rollins A Night At The Village Vanguard
Koncertowe nagranie z roku 1957 wydane niespełna dwanaście miesięcu później. Rejestracj dwóch setó z kultowego klubu Village Vanguard. Rollins zagrał w popołudniowej części z Donaldem Baileyem na basie i Petem LaRocą na bębnach, natomiast wieczorem zaprezentował się z Wilburem Warem i Elvinen Jonesem.
Wayne Shorter Native Dancer
Album poświęcony całkowicie muzyce brazylijskiej, nagrany z udziałem supergwiazdy muzyki brazylijskiej Miltona Nascimento. W sesji nagraniowej wzięli również muzycy należący do ludycznej tradycji brazylijskiej, którzy wspólnie z jazzmanami (m.in. Herbiem Hancockiem) stworzyli unikalną całość. Niezwykle wybrzmiało również zestawienie saksofonu Shortera z wokalem Nascimento.
Stevie Wonder Songs In The Key Of Life
Osiemnasty album w dyskografii Wondera. Laureat Grammy dla albumu roku, najlepiej sprzedawany i najwyżej oceniany przez krytyke album Artysty. Powszechnie uznawny za opus magnum Stevie WOndera.