25 czerwca 2020 roku Fundacja EuroJAZZ ogłosiła drugą edycję Międzynarodowego Konkursu na plakat jazzowy WE WANT JAZZ. Celem tegorocznej edycji jest popularyzacja dokonań wybitnych polskich kompozytorów - Bronisława Kapera, Henryka Warsa i Victora Younga i ich wkład w historię światowego jazzu.
Pula nagród dla najlepszych prac wynosi 10 000 zł. Na prace konkursowe organizatorzy czekają do 24 sierpnia 2020 roku.
Jury konkursu: Lech Majewski (Przewodniczący), Tomasz Kipka, Andrzej Wąsik i Agnieszka Holwek (Fundacja EuroJAZZ).
TEMAT: Bronisław Kaper, Henryk Wars, Victor Young. Wkład polskich kompozytorów w historię światowego jazzu!
W kanonie światowych standardów jazzowych znajduje się - z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy - wiele kompozycji o polskich korzeniach. Zostały one skomponowane przez polskich, bądź mających bardzo silne związki z Polską - twórców, którzy w wyniku zawieruchy II w.ś. wyemigrowali do Ameryki. "Green Dolphin Street" i "Invitation" Kapera, "Flipper" Warsa czy "When i Fall in love", "Stella By Starlight", "My foolish Heart" Younga (który co prawda urodził się w Ameryce, ale po śmierci matki - polskiej emigrantki na kilkanaście lat zamieszkał w Polsce i tu przeszedł wszystkie szczeble muzycznej edukacji i zaczął pierwsze profesjonalne występy). Oczywiście żaden z nich nie przeszedł do historii jako kompozytor stricte jazzowy. Wszyscy trzej byli związani z przemysłem filmowym, a także komponowali inne formy muzyczne (balety, muzykę poważną). To muzycy jazzowi chętnie sięgali po utwory z repertuaru kinowego. W ten sposób wiele z tych kompozycji wrosło w jazz i dzięki wykonaniom największych jazzmanów przeszło do kanonu. I tak się stało z amerykańską muzyką Warsa, Kapera i Younga. Ale dusza pochodzi z Polski.
PARAMETRY TECHNICZNE PLAKATÓW:
Każdy autor może zgłosić maksymalnie 3 plakaty. wymiary: 100x70 cm (pion) format pliku: TIF, kompresja LZW kolory: CMYK rozdzielczość: 300 dpi pliki prosimy opisywać w następujący sposób: nazwisko_imię_kraj_tytul-pracy
REGULAMIN KONKURSU:
Organizatorzy dokonają selekcji nadesłanych plakatów wybierając spośród nich 20 prac. Spośród wyselekcjonowanych, 20 finałowych plakatów zostanie wybrany jeden zwycięski plakat, którego autor otrzyma nagrodę. Selekcji plakatów i wyboru zwycięskiego dzieła dokona powołane w tym celu jury, w którego skład wejdą eksperci oraz przedstawiciel fundacji.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 8 września 2020 w mediach społecznościowych.
Informujemy, że autor zgłaszając swoje prace udziela organizatorowi projektu, nieodpłatnie i na czas nieokreślony licencji niewyłącznej na korzystanie z przesłanych prac. W ramach licencji organizator konkursu zostaje upoważniony do korzystania z prac na wszystkich znanych w chwili udzielenia licencji polach eksploatacji, a w szczególności do: (1) utrwalania i zwielokrotniania prac poprzez tworzenie egzemplarzy pracy techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, (2) użyczania lub najmu oryginału lub egzemplarzy pracy, (3) publicznego wystawiania, wyświetlania, a także publicznego udostępniania prac w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym. Organizator projektu może udzielić sublicencji na korzystanie z dzieł innym podmiotom w zakresach wymienionych powyżej.
Zgłaszając prace do wystawy uczestnik oświadcza, że posiada autorskie prawa majątkowe do dzieła i jego nadesłanej wersji cyfrowej oraz wyraża zgodę na publikowanie swojego imienia, nazwiska i narodowości.
JURY KONKURSU:
Prof. LECH MAJEWSKI – grafik, plakacista, kierownik Katedry Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Współtwórca Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Członek jury konkursów plastycznych. Honorowy członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Autor posterów jazzowych. Posiada ważny dorobek w dziedzinie projektowania książek, albumów, z których wiele zdobyło nagrody i wyróżnienia. Laureat 7. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Międzynarodowego Salonu Plakatu w Paryżu i Triennale Plakatu w Trnavie.
Dr hab. TOMASZ KIPKA - grafik, adiunkt w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, profesor nadzw. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. laureat nagród i wyróżnień za plakaty, identyfikację wizualną i projektowanie książki, m.in.: Nagrody Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA Excellence Award, międzynarodowego Grand Prix za plakat ekologiczny, Śląskiej Rzeczy. Organizator i kurator projektu cyklicznej wystawy plakatu ekologicznego „Ekoplakat” (od 2006) oraz wystawy plakatu Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach (od 2009).
ANDRZEJ WĄSIK - reżyser, projektant grafiki i animacji, autor opraw wielu wydawnictw książkowych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Toruniu. Zdobywca nagród i nominacji na festiwalu YachFilm. Reżyser programów telewizyjnych, twórca filmów dokumentalnych, artystycznych projektów non-profit, teledysków, reklam oraz wielu opraw graficznych stacji i programów TV.
AGNIESZKA HOLWEK - v-ce Prezes Fundacji EuroJAZZ
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu "Kultura - Interwencje 2020".