News

Ogłoszono program XII Krokus Festiwalu

Obrazek tytułowy

Jeleniogórska publiczność już po raz 12 – ty rozsmakowywać się będzie w drugiej połowie października br. przepięknymi jesiennymi odcieniami jazzu. To wszystko będzie pulsować w barwach Krokus Jazz Festiwal. Nazwa festiwalu już na dobre zadomowiła się na polskiej scenie jazzowej. W ten pełen elegancji, niepowtarzalny klimat wprowadzą Państwa wyjątkowe Gwiazdy jazzu, które od wielu lat cieszą się sukcesem także na międzynarodowych estradach.

JELENIOGÓRSKIE CENTRUM KULTURY zaprasza w dniach 23-27 października 2013 r. na XII Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal im. Tadeusza „Errolla” Kosińskiego

„JAZZ NA EKRANIE” - prezentacje filmów inspirowanych jazzem i poświęconych muzyce jazzowej.

23 października (środa) – godz. 18.00 „Bird” reż. Clint Eastwood. USA 1988. 161 min. Clint Eastwood tym razem za kamerą filmu biograficznego o saksofoniście Charlie "Bird" Parkerze, którego twórczość odmieniła oblicze muzyki. Opowieść o życiu, sławie i skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Złoty Glob dla Clinta Eastwooda. Muzyka: Charlie Parker, Lennie Niehaus.

24 października (czwartek) – godz. 18.00 “Eastwood po godzinach: na żywo w Carnegie Hall (Eastwood after hours: Live at Carnegie Hall)” reż . Bruce Ricker. USA 1997. 106 min. Filmowy zapis z 17 października 1996 r., gdy na nowojorskiej scenie w Carnegie Hall zebrał się zespół weteranów i miłośników muzyki jazzowej, aby oddać hołd człowiekowi znanemu bardziej z tworzenia niezapomnianych filmów niż wspaniałej muzyki. Gwiazdor jest również niepoprawnym miłośnikiem jazzu, który wyjątkowo łączy formy muzyczne ze scenariuszami swoich filmów. Z Clintem Eastwoodem grają: Joshua Redman, Christian McBride, Flip Phillips, Charles McPherson, James Rivers, Slide Hampton, Thelonious Monk Jr., Kwartet Kyle'a Eastwooda oraz Carnegie Hall Jazz Band.

24 października (czwartek) – godz. 20.00 „Round Midnight” reż. Bertrand Tavernier. Francja / USA 1986. 133 min. Historia przyjaźni, jaka połączyła saksofonistę tenorowego Dale'a Turnera (Dexter Gordon) i jego admiratora Francisa Bergera (Francois Cluzet), samotnego ojca 10-letniej Berangere. Losy bohaterów krzyżują się w Paryżu w 1959 r., gdzie sławny muzyk gościnnie koncertuje. Dobiega sześćdziesiątki, ale jego organizm wycieńczony alkoholem i narkotykami coraz częściej odmawia posłuszeństwa. Surowa właścicielka hotelu, w którym mieszka, pilnuje, by nie pił i nie narkotyzował się. Muzyka: Herbie Hancock. Występują m. in.: Dexter Gordon, Martin Scorsese, Herbie Hancock, John McLaughlin, Ron Carter, Billy Higgins, Wayne Shorter, Tony Williams.

• Karnety na trzy projekcje “JAZZ NA EKRANIE” w cenie 15 zł
• Pojedyncze bilety w cenie 10 zł za film
• Projekcje odbędą się w Sali Widowiskowej JCK, ul. Bankowa 28/30

KONCERTY NA SCENIE GŁÓWNEJ

25 października (piątek) - Atom String Quartet & Special Guest
Dawid Lubowicz – skrzypce;
Mateusz Smoczyński - skrzypce;
Michał Zaborski – altówka;
Krzysztof Lenczewski - wiolonczela.
Grzech Piotrowski – saksofony (gościnnie)
Zespół jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Muzycy to laureaci wielu prestiżowych nagród, na co dzień prowadzą własne zespoły oraz występują z wybitnymi polskimi artystami, m.in. z Januszem Olejniczakiem, Tomaszem Stańko, Krzesimirem Dębskim. Zespół wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie.Ten powstały w 2009 roku zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix „Melomani” w kategorii „Nowa Nadzieja” oraz „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2011 ukazała się płyta „Fade in”, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album – „Places”. Atom String Quartet jest laureatem tegorocznej nagrody Fryderyka w kategorii „Najlepszy Album Roku”. Podczas Krokus Jazz Festival Atom String Quartet zaprezentuje zupełnie nowy premierowy prorgam.

26 października (sobota) - Buster Williams Quartet
Buster Williams – kontrabas;
Bruce Williams – saksofon altowy, sopranowy;
Eric Reed – fortepian;
Joey Baron – perkusja
„Supergrupa naszpikowana gwiazdami współczesnego jazzu na czele której stoi legendarny kontrabasista, kompozytor Buster Williams. Grał i nagrywał z Jimmy’m Heath’em i kwintetem Sonny’ego Stitta i Gene’a Ammons’a . Jako muzyk sesyjny towarzyszył w studiu i na koncertach takim gwiazdom jazzowej wokalistyki jak: Betty Carter, Sarah Vaughan (1963) czy Nancy Wilson. Pod koniec lat 60. osiadł w Los Angeles, gdzie występował z The Crusaders, Milesem Davisem, Bobby’m Hutcherson’em z pianistką Mary Lou Williams, Dexter’em Gordon’em i Ron’em Carterem. Muzyk ma na swoim koncie nagrania z niezliczoną czołówką amerykańskiego jazzu m.in. z Art’em Blakey’em, Carmen McRae, Chet’em Baker’em, Chick’iem Coreą, Branfordem Marsalisem, Larry’m Coryell’em, Lee Konitz’em, Mc Coy Tyner’em. Dzięki współpracy z Herbie Hancockiem zdobył opinię jednego z najciekawszych kontrabasistów nowoczesnego jazzu. Buster Williams jest jednym z nielicznych kontrabasistów grających na tym instrumencie bez twórczych i technicznych ograniczeń. Jest nie tylko wybitnym akompaniatorem, ale też świetnym solistą. Ma na swoim koncie ponad 10 autorskich albumów. Do najnowszego swojego projektu” Something More” Buster Williams zaprosił utytułowanych muzyków: saksofonistę Bruce’a Williamsa, pianistę Eric’a Reed’a oraz fantastycznego perkusistę Joey’a Barona.

27 października (niedziela) - grupa wokalna SLIXS
w składzie: Katharina Debus, Michael Reimann, Gregorio D’Clouet Hernández, Karsten Müller, Thomas Piontek, Konrad Zeiner.
Szóstka akrobatów wokalnych ma na koncie wiele nagród i udział na największych światowych festiwalach jazzowych (Jarazum Jazz-Festival / Korea; Montreux Jazz Festival / CH, Hong Kong Jazz Festival, Jazzkaar / Tallinn etc.). To wokaliści, którzy bawią się swoim głosem z niebywałą lekkością. Ekwilibrystyka wokalna grupy Slixs pretenduje ich do ścisłej światowej czołówki i stawia w jednym rzędzie obok Manhattan Transfer czy New York Voices . Muzycy określają swoją muzykę jako „wokalny bastard”. Tego zwrotu użył Ian Paterson, dziennikarz muzyczny (All About Jazz) podczas wywiadu dot. koncertu „Borneo Jazz 2012″ : „To jest bastard wszystkich stylów, bo w rzeczy samej, jaką inną nazwą można dać grupie, która zawiera w sobie jazz, pop, funk, gospel, rhythm&blues, chór, soul, boogie, scat i dziwny sonet Szekspira?
Rok 2013 jest dla grupy bardzo udanym. Wiosną zostali laureatami trzech kategorii Contemporary A Cappella Recording Award (tzw. Grammy Sceny Wokalnej), 17 br. sierpnia wystąpili w Gdańsku z Bobby’m Mc Ferrinem na festiwalu SOLIDARITY of ARTS a 27 października wystąpią dla Państwa w Jeleniej Górze.

Wszystkie koncerty odbędą się w Sali Widowiskowej JCK, ul. Bankowa 28/30 o godz. 20.00. Bilety na koncerty w cenie 40 zł.

KONCERTY KONKURSOWE

26 października (sobota) i 27 października (niedziela) w godz. od 12.00 do 16.00
Koncerty wykonawców w cyklu konkursowym „Powiew Młodego Jazzu”. Muzyka na najwyższym poziomie za cenę na najniższym poziomie.
(Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie JCK i na godzinę przed koncertami.)

KONCERTY KLUBOWE

25 października (piątek) - PASCAL von WRÓBLEWSKY & Special Guest

Niemiecka wokalistka jazzowa, która kształtowała swój głos pod wpływem wielkich dam jazzowej wokalistyki jak Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan czy Dee Dee Bridgewater. Poza klasycznym jazzowym repertuarem sięga też po utwory Monteverdiego, Beethovena i Wagnera , które prezentowała na licznych koncertach m.in. w Lipsku. Jednak najlepiej czuje się w jazzowym repertuarze. Koncertowała wspólnie z amerykańskimi znakomitościami jazzu takimi jak Joe Pass czy Martin Drew. Wspólnie z inną niemiecką wokalistką i pianistką Julią Hulsmann odbyła trasę koncertową po wielu krajach w Europie. Na swoim koncie ma kilka albumów płytowych m.in. „Swinging Pool”, który w Niemczech otrzymał miano „Złotej Płyty”. Najnowszy album nagrany w styczniu 2012 roku zatytułowany jest „ Pascal Seventies Songbook”.
Wokalistka poza występami solowymi i z własnym zespołem brała też czynny udział w różnych muzycznych i stricte jazzowych projektach i warsztatach jazzowych m.in. w Bautzen oraz Jazz – Pop Festiwal w Finsterwalde. Jest wykładowczynią w Wyższej Szkole Aktorskiej w Berlinie oraz Wyższej Szkole Muzycznej w Lipsku.
W roli „gości specjalnych” wystąpią wykładowcy i uczestnicy warsztatów „Jazzgranicznie”, którzy zaprezentują efekty tygodniowej pracy warsztatowej prowadzonej między innymi przez Pascal von Wróblewsky.
Po koncercie zapraszamy do wspólnego muzykowania podczas Jamm Session.

26 października (sobota) - MICHAŁ KAPCZUK TRIO
Nikola Kołodziejczyk - fortepian
Michał Kapczuk - kontrabas
Sebastian Kuchczyński - perkusja

LAUREAT GRAND PRIX – KROKUS JAZZ FESTIWAL’2012
Michał Kapczuk Trio to trójka muzyków o podobnych inspiracjach, łącząca tradycyjną muzykę jazzową ze współczesną. Pomimo młodego wieku muzycy mają już bardzo duże doświadczenie estradowe, za sobą współpracę z wieloma uznanymi muzykami jazzowymi i sporo nagród indywidualnych na znaczących festiwalach jazzowych. Utwory przez nich wykonywane to aranżacje standardów oraz kompozycje własne.
Po koncercie zapraszamy do wspólnego muzykowania podczas Jamm Session.

27 października (niedziela) - TOMEK MUCHA COLLECTIVE
Tomasz Mucha - skrzypce
Maciej Adamczak - kontrabas
Bartosz Staromiejski - perkusja
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Nazwa składu nawiązuje do pierwszego autorskiego projektu Tomasza Muchy. Z zespołem współpracowało wielu znakomitych muzyków, bywali też zapraszani tacy goście jak: Tymon Tymański, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana. W 2010 roku Tomasz Mucha wydał płytę pt. "Mulasta Trio – Live in Green Eye" z udziałem fińskiego basisty Lasse Lindgrena i perkusisty Bartka Staromiejskiego (ukazała się ona nakładem BCD Records). Zespół występował na kilku ważnych festiwalach jazzowych, m.in. na Warsaw Summer Jazz Days, festiwalu "Ednist" w Kijowie, a także w wielu liczących się klubach jazzowych w Polsce...
Na program zespołu składają się w większości kompozycje lidera. To potraktowany indywidualnie jazz, łączący tradycję ze współczesnymi formami wyrazu, inspirowany również tradycyjną muzyką z różnych kręgów kulturowych. Podstawą jest trio: skrzypce/kontrabas/perkusja, jednak Collective oznacza formułę otwartą – do współpracy zapraszane są uznane osobowości polskiej sceny muzycznej.

Wszystkie koncerty w Klubie Kwadrat ul. Bankowa 28/30 ok. godz.21.30 - 22.00
Bilety na koncerty w cenie 10 zł.

Tagi w artykule:

Powiązane artykuły

polecane

newsletter

Strona JazzPRESS wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Polityka cookies i klauzula informacyjna RODO