◄ Powróć

IV FESTIWAL JAZZ&LITERATURA

POD NASZYM PATRONATEM 
 
  6 październik 00:00
Chorzów, Pszczyna, Siemianowice Śląskie
Okres od 6 październik 00:00 do 13 październik 00:00

PROGRAM

KONCERTY:

6 października g. 19.00 - BROKEN BRASS ENSEMBLE
Miejski Dom Kultury BATORY Ul. Stefana Batorego 6, 41-506 Chorzów

Bilety:
do 31.08.2018 przedsprzedaż: 30 PLN
01.09 - 05.10.2018: 60 PLN
W dniu koncertu: 70 PLN
(Bilet uprawnia do wejścia na uroczysty wernisaż o g. 18.00:

WERNISAŻ – JAZZ W OBIEKTYWIE LECHA BASELA


7 października g. 19.00

GRZEGORZ NAGÓRSKI EUPHONIUM ELECTRIC QUARTET
SZTYGARKA / Magazyn Ciekłego Powietrza, Ul. Piotra Skargi 34, 41 – 500 Chorzów

Bilety:
do 06.10.2018 cena promocyjna: 35 PLN
07.10.2018 - w dniu koncertu: 40 PLN


9 października g. 19.00 - MARCIN ŚWIETLICKI & ZGNIŁOŚĆ
Miejski Dom Kultury BATORY, Ul. Stefana Batorego 6, 41-506 Chorzów

Bilety:
do 08.10.2018 cena promocyjna: 20 PLN
09.10.2018 - w dniu koncertu: 30 PLN
(Bilet uprawnia do wejścia na spotkanie literackie z Marcinem Świetlickim o godz. 17.00)

10 października g. 19.00 - STANISŁAW SŁOWIŃSKI QUINTET
Starochorzowski Dom Kultury (oddział CHCK), Ul. Siemianowicka 59, 41- 503 Chorzów

Bilety:
do 15.09.2018 przedsprzedaż: 20 PLN
16.09 - 10.10.2018: 25 PLN

11 października g. 19.00 - TUBIS TRIO
Chorzowskie Centrum Kultury, Ul. Sienkiewicza 3, 41-500 Chorzów

Bilety:
do 31.08.2018 przedsprzedaż: 20 PLN
01.09 - 11.10.2018: 30 PLN


12 października g. 19.00 - BUBA BADJIE KUYATEH
Siemianowickie Centrum Kultury / PARK TRADYCJI, Ul. E. Orzeszkowej 12, 41-103 Siemianowice Śląskie

Bilety:
do 11.10.2018 cena promocyjna: 20 PLN
12.10.2018 - w dniu koncertu: 30 PLN


13 października g. 19.00 - GÓRECKI AHEAD Oleś Brothers & Christopher Dell
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Sala Lustrzana Ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna

Bilety: 60 PLN

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

6 października g. 18.00 - WERNISAŻ – JAZZ W OBIEKTYWIE LECHA BASELA /wystawa fotografii jazzowej/

Miejski Dom Kultury BATORY Ul. Stefana Batorego 6, 41-506 Chorzów
(Wejście tylko z biletami na koncert inauguracyjny festiwalu)

7 października g. 17.00 - MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA – spotkanie literackie „KOMEDA. Osobiste życie jazzu”
SZTYGARKA / Tlenownia Ul. Piotra Skargi 34, 41 – 500 Chorzów
Bilety: WSTĘP WOLNY


8 października g. 13.00 - ANDREA FAZIOLI – spotkanie literackie „L’arte del fallimento” / „Sztuka porażki” Z towarzyszeniem Zeno Gabaglio na wiolonczeli
Miejski Dom Kultury BATORY Ul. Stefana Batorego 6, 41-506 Chorzów
Bilety: 5 PLN

9 października g. 17.00 - MARCIN ŚWIETLICKI – spotkanie literackie
Miejski Dom Kultury BATORY Ul. Stefana Batorego 6, 41-506 Chorzów
Bilety: 5 PLN (Bilet na koncert MARCIN ŚWIETLICKI & ZGNIŁOŚĆ uprawnia do wejścia na spotkanie literackie)

 

 

Bilety dostępne:

 • TICKETPORTAL

 • Miejski Dom Kultury BATORY

 • SZTYGARKA

 • Starochorzowski Dom Kultury (oddział CHCK)

 • Chorzowskie Centrum Kultury

 • Siemianowickie Centrum Kultury / PARK TRADYCJI

 • Muzeum Zamkowe w PszczynieBROKEN BRASS ENSEMBLE

Broken Brass Ensemble to prawdziwa petarda energetyczna i gwarancja wyśmienitej zabawy dla każdego. Holenderski oktet w rewelacyjny sposób łączy tradycyjny nowoorleański jazz z hip-hopem, funky, bluesem, soulem i dancem.

Muzycy podbili publiczność licznych europejskich festiwali i klubów muzycznych. Jak pisał po jednym z ich koncertów recenzent Time Out: Poczucie radości i wspólnoty połączone z nieodpartymi rytmami i energią poderwało całą publiczność na nogi.

Polscy fani zapewne pamiętają Broken Brass Ensemble z występu na zeszłorocznym Katowice JazzArt Festival w Centrum Kultury Miasta Ogrodów, gdzie kilkusetosobowa widownia została wciągnięta do wspólnej zabawy.

 

Skład:

Pieterklaas de Groot - perkusja

Hendrik Baarda - suzafon

Reinaldo Gaia - perkusjonalia

Luc Hudepohl - trąbka

Joel Botma - trąbka

Nick Feenstra - saksofon

Sjors Dijkstra - puzon

Arjen Attema - puzon

 

GRZEGORZ NAGÓRSKI EUPHONIUM ELECTRIC QUARTET

Wybitny puzonista jazzowy, kompozytor i euphonista, Grzegorz Nagórski, zadebiutował na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 wraz z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W latach 1990 i 1995 studiował i koncertował w Miami i Nowym Jorku, współpracując z multi-instrumentalistą Ira Sullivanem i jego Inner Outer Continental Quintet oraz występując z takimi artystami jak: Ray Charles, Tito Puente, Joe Henderson, Jimmy Heath, Michael Brecker, Maria Schneider, Phil Woods, Slide Hampton, Arturo Sandoval, "Charlie Persip Super Big Band ", John Fedchock i Red Rodney. Po powrocie do Polski kontynuował koncerty i nagrania z takimi muzykami jak: Bob Brookmeyer, Billy Harper, Robert Majewski, Piotr Wojtasik, Claus Raible Joris Teepe, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Billy Cobham, Chick Corea, Joe Lovano czy Maria Schneider. Wziął udział w nagraniu około 40 albumów.

Pierwszy album Grzegorz Nagórski Quartet "DEDICATION" nagrany w akustycznym kwartecie z Łukaszem Żytą, Pawłem Tomaszewskim i Andrzejem Święsem dostał trzy nominacje do nagrody FRYDERYKA 2009 i otrzymał statuetkę za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Następny album „OVER AND OVER” ponownie otrzymał trzy nominacje do nagrody FRYDERYKA 2012. Poszerzenie spektrum brzmienia o kolejny instrument – euphonium - zaowocowało wydaną w 2017 roku płytą „THE OPTIMIST”, nagraną z GRZEGORZ NAGÓRSKI EUPHONIUM ELECTRIC QUARTET. Skład zespołu współtworzą najwybitniejsi polscy muzycy: Paweł Tomaszewski na instrumentach klawiszowych, Michał Barański na gitarze basowej, Paweł Dobrowolski na perkusji oraz lider na mało znanym instrumencie, odmianie małej tuby - euphonium. Połączenie ciemno brzmiącego, wzbogaconego o różnorodne efekty euphonium z elektryczną sekcją rytmiczną to unikatowa propozycja na rynku muzyki improwizowanej, nie tylko ze względu na brzmienie, ale również kompozycje autorstwa Nagórskiego. Album „THE OPTIMIST” otrzymał nominację do nagrody FRYDERYKA za rok 2017 w kategorii JAZZOWY ALBUM ROKU.

Zespół wystąpi w składzie:

Grzegorz Nagórski - euphonium

Paweł Tomaszewski - instrumenty klawiszowe

Michał Kapczuk – gitara basowa

Paweł Dobrowolski – perkusja


MARCIN ŚWIETLICKI & ZGNIŁOŚĆ

Wiadomość z ostatniej chwili! Marcin Świetlicki porzucił zespół, którego wokalistą i tekściarzem był przez wiele ostatnich miesięcy. Uczynił to z powodów politycznych, artystycznych i osobistych. Młodzi nadmorscy jazzmani z zespołu Jazztliki nie załamali się jednak jego odejściem i założyli zespół Zgniłość, do którego natychmiast dołączył nowy wokalista, Marcin Świetlicki. Grupa nagrała materiał na płytę zatytułowaną „Siedmiościan”, i wyrusza z koncertami po Polsce.

Zgniłość to nowy zespół legendarnego krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka (Świetliki). Do współpracy zaprosili młodych jazzmanów z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę (sekcję dętą Tymona Tymańskiego), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra. Zgniłość wykluła się z zespołu Jazztliki grającego jazzowe covery największych szlagierów Świetlików. Obecną muzyczną trajektorię Zgniłości można by określić jako postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass. Skład śmiało nawiązuje do najlepszych pomorskich i krakowskich tradycji muzycznych. W maju 2017r. ukazał się dwupłytowy audiobook Marcina Świetlickiego pt. "Drobna zmiana" (Wydawnictwo a5), za którego oprawę muzyczną odpowiada Zgniłość. "Drobna zmiana" to pierwsza na świecie książka do słuchania, zarejestrowana na żywo z udziałem improwizującego zespołu i publiczności. Teraz Zgniłość  wyruszała w Polskę z trasą promująca drugą płytę zespołu pt. "Siedmiościan". Krążek zawiera, obok autorskich kompozycji, szereg zaskakujących muzycznych reinterpretacji (m.in. "Mmmorderstwo" czy "Przysiadalność"). W nagraniach gościnnie wzięli udział legendarny trębacz Antoni Ziut Gralak oraz znana aktorka i germanistka Julia Kamińska i inne znakomitości. Płytę promują single "Hotel Savoy" i "To ten sam wiatr”. Płyta Siedmiościan uzyskała notę TopNote magazynu JazzPRESS oraz została jedną z pięciu płyt roku 2017 wg magazynu Playboy.

Członkowie zespołu:

Marcin Świetlicki – głos, tekst

Michał Wandzilak – fortepian

Michał Ciesielski – saksofon

Dawid Lipka – trąbka

Maciej Sadowski – kontrabas

Tomasz Koper – perkusja

 

STANISŁAW SŁOWIŃSKI QUINTET

Stanisław Słowiński - skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Laureat Grand Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors z autorskim projektem Stanisław Słowiński Quintet. Laureat Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2014. Wielokrotnie nominowany w kategoriach "Skrzypce" oraz "Nowa nadzieja" w ankiecie Jazz Top czytelników Jazz Forum. Związany z muzyką od ponad 18 lat; naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat. Jako lider projektów autorskich, sideman oraz współpracując z kilkunastoma orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi (m.in. Sinfonietta Cracovia, Krakowska Orkiestra Kameralna) koncertuje regularnie w całej Polsce oraz za granicą.

STANISŁAW SŁOWIŃSKI QUINTET, czerpiąc inspiracje z klasyki polskiego jazzu oraz pozostając pod silnym wpływem muzyki współczesnej, stawia sobie za priorytet pracę nad indywidualnym brzmieniem, zbudowanym na wypadkowej zawartych w muzyce emocji. Zespół odwiedził wiele krajów europejskich; m.in. Hiszpanię, Serbię, Rumunię, Słowację, Czechy, Węgry; wziął też udział w największej w historii polskiej jazzowej trasie koncertowej w Chinach - Jazzpopolsku. Podczas festiwalu Jazz&Literatura kwintet zaprezentuje materiał z pięknej debiutanckiej płyty "Landscapes Too Easy To Explain".

Skład:

Stanisław Słowiński - skrzypce

Kuba Płużek - fortepian

Zbigniew Szwajdych - trąbka

Justyn Małodobry - kontrabas

Dawid Fortuna - perkusja

 

TUBIS TRIO

Docenione przez krytyków trio jazzowe tworzą od 2008 roku Maciej Tubis (fortepian), Paweł Puszczało (kontrabas) oraz Przemek Pacan (perkusja). Zespół wykonuje autorskie kompozycje, których styl nakreśla improwizacja zaczerpnięta z jazzu, ale otwarta na szersze horyzonty. W ten sposób powstają utwory z melodyjnymi tematami, ale nieprzewidywalnymi formami, klasycyzujące polifonie przechodzą w rockowe ostinata. Porównywane do szwedzkiego e.s.t. Tubis Trio zaskakuje publiczność świeżością i ekspresją, która jest najważniejsza w tym zespole i którą publiczność zawsze docenia.

Pierwszy album zespołu „Live In Luxembourg” został uznany przez brytyjski magazyn Jazzwise za jedną z najlepszych płyt jazzowych na świecie roku 2009. W 2017 roku trio powróciło ze studyjną płytą „The Truth”, proponując całą gamę podskórnych niuansów, będących równocześnie znakomitą ofertą dla ludzi, którzy nie są na co dzień fanami jazzu. „To urzekający i autentycznie pozytywny album dla ludzi o wszystkich gustach muzycznych.” – zrecenzował ostatni album, wydany przez holenderską wytwórnię Challenge Records, amerykański krytyk jazzowy Geno Thackara z portalu AllAboutJazz.

Na październik 2018 Tubis Trio szykuje premierę najnowszego krążka.

Ich muzyka charakteryzuje się chwytliwymi melodiami, zaraźliwym, świetnie dobranym, lekko popowym rytmem pełnym synkop i lirycznymi solówkami w szczególności Tubisa. Kompozycje są bardzo przystępne, ale nie trywialne. Ich siła ukazuje się głównie w energii i dynamicznej grze zespołu, który doskonale się uzupełnia. - Angelique Van Os w holenderskim magazynie Jazzism

Świetna dramaturgia, dobre kompozycje i prawdziwie jazzowa atmosfera. - Krzysztof Komorek JazzPress

 

Skład:

Maciej Tubis – fortepian

Paweł Puszczało - kontrabas

Przemek Pacan – perkusja

BUBA BADJIE KUYATEH

Pochodzący z Gambii artysta gra na tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie - korze. Należy do znanej rodziny jali, czyli muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów. Jego ojczystym językiem jest Mandinka, znamienna dla regionu Senegambii, nieposiadająca jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania tradycji i wiedzy historycznej ma tam przekaz ustny. Najbardziej typową formą tego przekazu są pieśni tradycyjne wykonywane przez rodziny jali. Tych muzycznych „kronikarzy” często określa się także mianem griotów. Jest to wyjątkowo odpowiedzialna funkcja, przekazywana z ojca na syna – griotem nie można zostać – trzeba urodzić się w rodzinie griotów. Instytucja jali czy griotów jest powszechna w całej Afryce Zachodniej, a jej początki sięgają czasów wczesnego średniowiecza.

Buba należy do uznanej w Gambii rodziny griotów. Jego dziadek Alhaji Bai Konte oraz ojciec Kausu Kuyateh i wujek Dembo Konte to wybitni wirtuozi kory. Ich wizerunki i nagrania to najczęściej pojawiające się elementy we wszelkich publikacjach dotyczących kory czy tradycji griotów, a nagrane przez nich płyty trafiły do kanonu muzyki tego regionu. Również kobiety w jego rodzinie - babka, matka i siostra zajmują się śpiewem. Tak więc już od najmłodszych lat, kontynuując rodzinną tradycję, Buba uczył się gry na korze i śpiewu. Stereotypowo afrykańską muzykę kojarzymy z bębnami, podczas gdy jali grają na różnych instrumentach, np. na balafonie czy koni. Jednak dla mieszkańców Zachodniej Afryki to kora jest najbardziej wyrazistym instrumentem, którego melodie niezmiennie towarzyszą pieśniom, legendom i prawdom przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Buba gra na korze od ponad 20 lat. Wcześniej koncertował w Gambii i Senegalu, a od kliku lat również w Europie. Występ artysty to popis umiejętności gry na 21-strunowym instrumencie, obfitujący w improwizacje i solówki, zapewniający niepowtarzalną ucztę dla ucha. Kora jest instrumentem zaliczanym do grupy chordofonów szarpanych, rodzajem 21-strunowej harfy. Zbudowana jest z dużej tykwy rozciętej w połowie i pokrytej krowią skórą, tworzącej rezonator, do której przymocowany jest mostek, podobnie jak w lutni i gitarze. Brzmienie instrumentu przypomina dźwięk harfy – jest delikatne i urzekające. Gra na korze to wielka sztuka – wytrawny muzyk – taki jak Buba – potrafi zagrać jednocześnie trzy linie: akordy, linie basową i improwizacje – w całości, wraz z brzmieniem kojącego głosu Buby, tworzy to wspaniałą i odprężającą harmonię.

 

GÓRECKI AHEAD Oleś Brothers & Christopher Dell

Górecki AHEAD to projekt z pogranicza dwóch muzycznych światów – świata muzyki skomponowanej i muzyki improwizowanej. Wybitny polski kompozytor Henryk Mikołaj Górecki staje się punktem odniesienia zarówno w sferze dźwiękowej, jak w sferze idei i artystycznej postawy, która w jego przypadku była równie wyjątkowa, jak jego twórczość muzyczna. Trio Oleś Brothers & Christopher Dell przedstawiają kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście, ukazując jego dzieło z zaskakującej perspektywy. Zamierzenia i realizacja skupiły się na odszukaniu wspólnych elementów kompozytorskiej układanki twórczości Góreckiego i zagraniu tej muzyki poniekąd od nowa. Zmianie uległy obsada instrumentalna, nierzadko struktury utworów, a czasem również ich długości. Niekiedy niemalże wszystko toczy się zgodnie z kompozytorskim zamysłem twórcy, ale jest poddane odmiennej wrażliwości muzyków improwizujących. GÓRECKI AHEAD jest bowiem autorską propozycją odczytania muzyki Mistrza, przefiltrowaną przez wrażliwość i muzyczne doświadczenie muzyków tria Oleś Brothers & Christopher Dell. Ta odważna aktualizacja twórczości Góreckiego potwierdza jej żywotność i podatność na muzyczne alteracje.

„Górecki Ahead" nie jest jednak wyprawą do muzycznego muzeum, ale bijącą świeżością i zapałem rozmową czwórki artystów. Analityczny, precyzyjny dźwięk wibrafonu Della przeplata się z zaskakującymi pomysłami Bartłomieja i Marcina Olesiów na temat faktury utworów Góreckiego. Kompozytora, który nie zniknął w gąszczu jazzowej interpretacji, ale przeciwnie – zyskał dzięki niej drugie życie. Rzeczpospolita Jan Maciejewski

Myliłby się ten, kto sięgając po album, oczekiwałby kolejnej płyty z przearanżowaną oryginalną muzyką, zaanektowaną linearnie od nieżyjącego twórcy. Nic z tych rzeczy! To raczej wyjście z punktu „A”, którym jest dzieło kompozytora i osobiste jego odczytanie, ukazanie jądra jego ponadczasowego piękna z improwizacją jako umownym punktem „B”. Jazz Forum (maj 4-5/2018) Piotr Iwicki

Skład:

Marcin Oleś – kontrabas

Bartłomiej Oleś – perkusja

Christopher Dell - wibrafon

Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej. Absolwent prestiżowych uczelni w Rotterdamie, Berklee i Kaiserslautern, laureat nagrody Gary Burtona, Deutscher Schallplattenpreis i wielu innych. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współczesnej. Współpracuje z legendami jazzu jak Benny Golson, Lee Konitz, Lalo Schifrin, Peter Erskine, i wybitnymi postaciami sceny europejskiej jak Theo Jörgensmann, Lars Danielsson, Tomasz Stańko, Albert Mangelsdorf.

Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Oleś perkusista – to jedni z bardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej - muzycy okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM. Współpracują z wybitnymi artystami z całego świata jak David Murray, Kenny Werner, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Antoni Gralak, Theo Jörgensmann, Erik Friedlander, Chris Speed, Herb Robertson, Rob Brown, z którymi koncertują, a także nagrywają wysoko oceniane przez krytyków i publiczność płyty (dyskografia braci Oleś zawiera ponad 20 albumów). Album tria Theo Jörgensmann & Oleś Brothers - “Alchemia”, który wydała jedna z najbardziej prestiżowych jazzowych wytwórni na świecie – szwajcarska HatHut Records, polska krytyka odnotowała jako wielki sukces polskiego jazzu.

Marcin Oleś, Bartłomiej Oleś i Christopher Dell tworzą razem trio od 2011 roku, realizując uprzednio album z muzyką Krzysztofa Komedy KOMEDA AHEAD. 6 kwietnia 2018 został wydany album GÓRECKI AHEAD.


Strona WWWwww.jazziliteratura.com
 
 

Dostępne terminy

 • od 6 październik do 13 październik

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS