◄ Powróć

24. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

 
 
 24 sierpień 00:00
Stare Miasto
Okres od 30 czerwiec 00:00 do 25 sierpień 00:00

30 czerwca
Paolo Fresu Devil Quartet
Premiera Carpe Diem

Italian jazz maestro. Gwiazda włoskiego jazzu uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych i wrażliwych współczesnych trębaczy. Jest dzisiaj jednym z najważniejszych trębaczy jazzowych, z niezwykle perfekcyjnym warsztatem wykonawczym, ogromnym zmysłem kompozytorskim i wyśmienitym instynktem improwizatora.  Erudyta muzyczny o wielkiej muzycznej. Wielokrotnie nagradzany, m. in. jako Najlepszy Europejski Muzyk Jazzowy.  Przeogromna dyskografia włoskiego trębacza jest imponująca nie tylko ze względu na ogrom artystycznych projektów, ale także na niezwykłą kreatywność muzyka z Sardynii. Wśród artystów z którymi współpracował znajdują się m. in.: Gerry Mulligan, Steve Swallow, Michael Nyman, Enrico Rava, John Taylor, Kenny Wheeler, Dave Holland. Jest cenionym kompozytorem i aranżerem, pisze dla teatru, radia, telewizji, filmu.

7 lipca
Gerardo Nunez Quartet

Zaliczany jest do grona najwybitniejszych współczesnych gitarzystów,  pionier flamenco nuevo. Nazywany „koronowanym następcą Paco de Lucii”. Jego techniką zachwycał się Paco de Lucia, mówiąc o Núñezie, że gra rzeczy niemożliwe do zagrania i prawdopodobnie dysponuje najlepszą techniką gitarową na świecie. Jego warsztat wyróżnia wirtuozeria i niezwykła umiejętność łączenia stylów muzycznych. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w tradycji flamenco, jednak muzyk nie boi się czerpać także z innych gatunków, zwłaszcza z jazzu.  Koncertuje na całym świecie, bierze udział w prestiżowych festiwalach oraz współpracuje z największymi wykonawcami muzyki flamenco, klasycznej i jazzowej, takimi jak Michael Brecker, John Pattitucci, Dave Holland, Paquito D’Rivera czy Plácido Domingo.

14 lipca
ESJA Trio & Piotr Baron

Znakomici młodzi austriaccy muzycy, Jorg Leichtfried i Hubert Bründlmayer występują razem w różnych składach od blisko dziesięciu lat. Stefan “Pista“ Bartus jest bardzo popularnym muzykiem międzynarodowej sceny jazzowej, który wnosi istotny wkład artystyczny do założonego w 2017 roku międzynarodowego Esja Trio. Bardzo ciekawy i oryginalny zespół  wyróżnia barwna wirtuozerska improwizacja . Zespół gra  energetycznie i lirycznie. Improwizuje bezkompromisowo i świeżo.

W Warszawie trio po raz pierwszy zagra z Piotrem Baronem, jednym z najważniejszych polskich saksofonistów i liderów polskiej muzyki jazzowej.
 
21 lipca
Maciej Obara Quartet – Unloved

Saksofonista, kompozytor, improwizator, laureat wielu nagród, w tym Fryderyka. Jeden z najaktywniejszych polskich muzyków  europejskiej sceny jazzowej. Od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vågan oraz perkusista Gard Nilssen. Najnowsza płyta zespołu, Unloved, zarejestrowana została dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM. Płyta otrzymała nagrodę Fryderyka, a Maciej Obara został artystą roku.

Unloved, to jeden z najważniejszych albumów jazzowych roku, którym Maciej Obara, polski saksofonista altowy, debiutuje w prestiżowej, monachijskiej wytwórni ECM Records (dziewiąty autorski album w dyskografii artysty).

28 lipca
David Murray Quartet

Legenda jazzu, innowator, słynny amerykański saksofonista tenorowy nazwany „Joyce Carol Oates jazzu”. Jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Black Music, wypłynął na fali awangardy free - jazzowej lat 70.,  w swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także swingu. 

Grał oraz nagrywał z tuzami i gwiazdami jazzu m. in.: McCoy Tynerem, Elvinem Jonesem, Jamesem Bloodem Ulmerem,  Lesterem Bowie, Macy Gray, Cassandrą Wilson , Macy Gray.  Jego koncerty są oczekiwanym wydarzeniem na słynnych festiwalach  jazzowych.

Laureat nagrody Grammy, współzałożyciel legendarnego World Saxophone Quartet, do dziś uznawany jest za jednego z najważniejszych saksofonistów na świecie.

4 sierpnia
KK Pearls

Międzynarodowy projekt polsko - izraelsko- kolumbijski  Krzysztofa Kobylińskiego. Wielokulturowość, wynikająca z różnych źródeł i korzeni artystów, znajduje doskonały wyraz w wykonywanej muzyce. Repertuar zespołu to autorskie kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego – pianisty, aranżera, kompozytora, twórcy projektu, który jest laureatem międzynarodowych konkursów fortepianowych i kompozytorskich. Autor kilkudziesięciu albumów muzycznych opartych o jazz, ethno, neoklasykę i elektronikę muzyczną.  Jest autorem muzyki filmowej i teatralnej. Jego utwory był wykonywane przez wielu muzyków jazzowych, w tym Branforda Marsalisa, Joey Calderazzo). KK Pearls, w obecnym składzie, są aktywni od 2014 roku, zespół ma na koncie  koncerty w Polsce , m. in. koncerty w radiowej Trójce,  koncerty w Europie.

11 sierpnia
Richard Galliano “New Jazz Musette 4tet”

Słynny francuski multiinstrumentalista należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią źródła inspiracji.

Wirtuoz  akordeonu, bando neonu, kompozytor, multiinstrumentalista.  Jest  niedoścignionym interpretatorem muzyki Astora Piazzolli. Twórca charakterystycznego brzmienia określanym  jako “new tango musette". Jest najwybitniejszym akordeonistą jazzowym, który wprowadził ten instrument do jazzowej improwizacji.

 Współpracował  wieloma wybitnymi artystami jak: Juliette Greco, Charles Aznavour, Ron Carter, Chet Baker, Jan Garbarek, Wynton Marsalis, Herbie Hancock.

18 sierpnia
EABS & Adam Bałdych
REPETITIONS (Letters To Krzysztof Komeda)


Septet EABS przez krytykę i branżę muzyczna okrzyknięty nowym odkryciem polskiej sceny jazzowej i najlepszym elektryczny zespołem w Polsce. To hołd złożony legendzie polskiego jazzu – Krzysztofowi Komedzie. Projekt muzyczny Marka Pędziwiatra, pianisty, rapera, producenta (nominacja do Paszportów Polityki 2017), to jazz nowej generacji, czerpiący inspirację z tradycji wielkich jazzowych nagrań ery Komedy oraz nowoczesnych brzmień.

Adam Bałdych, jeden z najwybitniejszych skrzypków jazzowych, kompozytor, lider, jeden z najlepiej rozpoznawanych polskich muzyków jazzowych w Europie. Oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony za oryginalne brzmienie i kompozycje. Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki.

25 sierpnia
Bireli Lagrene Quartet
Premiera - Remember Jaco Pastorius

Słynny francuski gitarzysta jazzowy pochodzenia cygańskiego  o niezwykłej biografii.  „Cudowne dziecko”  jazzowej gitary, wielki cygański talent  i  „spadkobierca Django” – takim przydomkiem określa się tego niezwykłego muzyka.  Mając zaledwie 13 lat wydał pierwszy album, mając kilkanaście lat występował i nagrywał z gwiazdami światowego jazzu jak: Stephan Grapelli, Jaco Pastorius, McLaughlin,  Joe Zawinul, Al Di Meola, Stanley Clarke, Eric Clapton, Didier Lockwood. Dziś tworzy muzykę  swingową o korzeniach etnicznych, inspirowaną w znacznym stopniu twórczością wielkiego Django Reinhardta.

Na finał festiwalu usłyszymy premierowy projekt artysty poświęcony kultowemu amerykańskiemu muzykowi, multiinstrumentaliście, określanego jako Jimi Hendrix gitary basowej, Jaco Pastoriusowi.

 


 
 

Dostępne terminy

 • od 30 czerwiec do 25 sierpień

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS