◄ Powróć

Sarah McKenzie

 
 
 20 listopad 19:00
Teatr IMKA   |   Warszawa, Polska

Australijska pianistka i wokalistka Sarah McKenzie wystąpi jesienią w Warszawie. Po sukcesie ostatniej płyty We Could Be Lovers artystka powraca z nowym, urzekającym albumem Paris in the Rain.

W styczniu tego roku ukazała się jej najnowsza płyta Paris in the Rain, która cieszy się bardzo dużym uznaniem. Artystka łączy na niej standardy jazzowe oraz własne kompozycje, urzekając słuchacza niebywałą wrażliwością. Artystka jest uznawana przez brytyjskich i francuskich dziennikarzy muzycznych za następczynię Diany Krall. Producentem płyty jest Brian Bacchus, który był producentem takich gwiazd jak  Norah Jones, Lizz Wright i Gregory Porter.

Tytuł najnowszej płyty – jak sama mówi – to jej miłosny list adresowany do Paryża, miasta świateł: ,,Naprawdę kocham Paryż, to niezwykłe miasto, które ma tak wiele do zaoferowania w zakresie kultury, kuchni i stylu. Chciałam napisać utwór, który ujmuje całe piękno, magię i ducha Paryża”. Utwory na płycie odzwierciedlają również emocje związane z podróżą artystki z Australii do Ameryki oraz podróże po Europie, gdzie odwiedziła Rzym, Portugalię czy Londyn. Artystka podkreśla, że jej celem jest kształtowanie własnej wizji w tradycji jazzowej, a jej nowy album ukazuje większą głębię jej aranżacji.

Jako aranżer, McKenzie cytuje Georga Shearing’a jako jednego z jej najważniejszych przewodników muzycznych. Artystka szczególnie lubi używać akordów fortepianowych do gitar: "Chcę, aby dźwięki brzmiały osobliwie i trochę szorstko, ale wciąż bardzo uroczo i elegancko". Mówi, że: ,,Bycie wybitnym wirtuozem pianina jest fajne, jeśli tego dokonasz. Ale ja tak naprawdę identyfikuję się wymyślając styl i staram się, aby utwory brzmiały moim własnym, unikalnym dźwiękiem”.

Sarah McKenzie wystąpi 1 lipca na słynnym Montreux Jazz Festival, a tydzień później prestiżowym Klavier Festival Ruhr w Niemczech, corocznym festiwalu muzyki fortepianowej. Artystka będzie kontynuować tournee koncertowe w Europie do końca 2017 roku. W Warszawie zagości 20 listopada.

 

BIO

Urodzona w 1987 roku australijska pianistka, wokalistka, kompozytor i aranżer, uznawana za jedno z największych odkryć jazzowych ostatnich kilku lat. Dyplom licencjacki zdobyła na West Australian  Academy  Perth of Performing Arts na wydziale jazzu. Estradowe prezentacje rozpoczęła w klubach Perth, by z czasem przeprowadzić się do Melbourne. Jej pierwszy album Don’t Tempt Me został wydany w 2011 roku. Drugi album Close Your Eyes, okazał się wielkim sukcesem zdobywając „australijską nagrodę Grammy” jako Najlepszy Album Jazzowy ARIA 2012. W roku 2012 uzyskała stypendium do słynnej, amerykańskiej „ kuźni jazzowych talentów” czyli do Berklee College of Music w Bostonie (którą ukończyła z wyróżnieniem w 2015 roku). Pod koniec 2014 r. nagrała kolejną płytę We Could Be Lovers, dla australijskiej wytwórni, za którą otrzymała nagrodę Bell Award za Najlepszy Album Wokalny Australii. Wiosną 2015 roku płyta We Could Be Lovers została wydana nakładem wytwórni Impulse!. To zapoczątkowało jej współpracę z tą wytwórnią, gdzie w styczniu 2017 roku ukazał się jej najnowszy album zatytułowany Paris in the Rain. Występowała ze słynną Boston Peps Orchestra, wykonując własne kompozycje oraz koncertowała na prestiżowych festiwalach w Monterrey, Juan-les-Pins, Marciac, Perugia, Stuttgart, Jazz San Javier oraz w klubach Nowego Jorku (Dizzy’s i Minton’s), Paryża, Londynu, Wiednia, Monachium i Sydney.

Bilety: Eventim.pl oraz kasa biletowa teatru IMKA

 

 


AddresMarii Konopnickiej 6, Warszawa, Polska
 

Mapa


 

Dostępne terminy

 • 20 listopad 19:00

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS