◄ Powróć

Bydgoszcz Jazz Festiwal

POD NASZYM PATRONATEM 
 
  4 listopad 00:00
Bydgoszcz
Okres od 13 październik 00:00 do 5 listopad 00:00

13 października 2017
CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ , godz. 20.00 - bilety 35 zł

KUBAŃSKIE RYTMY
JOSE TORRES - HAVANA DREAMS - Kuba

 • Jose Tores – gitara Tres, voc. (leader)

 • Juan Carlos Hechavarria – voc.

 • Yaremi de las Mercedes Kordos – voc.

 • Filip Torres – bass

 • Grzegorz Turczyński – trombone

 • Fernando del Rio Torres – piano

 • Tomek Torres – timbales

Jose Torres

Artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych od wielu lat zamieszkały na stałe w Polsce. Założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej „Jose Torres y Salsa Tropical”. Występując od ponad 25 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, Maanam-em, Ryszardem Rynkowskim, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Ciechowskim, Raz Dwa Trzy, Mietkiem Szcześniakiem, Blue Cafe i wieloma innymi. Koncertował i nagrywał również z czołówką muzyków jazzowych: Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Brał udział w ponad pięćdziesięciu nagraniach płytowych polskich wykonawców a także w nagraniach muzyki filmowej m.in. „Krew i wino” z Jackiem Nicholsonem, „Bandyta”, „Prawo ojca” patrz link Dyskografia. Od ponad 25 lat zajmuje pierwsze miejsce w ankiecie na najpopularniejszego muzyka roku w kategorii „instrumenty perkusyjne”, którą corocznie organizuje najstarsze i najbardziej renomowane czasopismo muzyczne „Jazz Forum”. Pełnił funkcję kierownika muzycznego w programach telewizyjnych „Egzotyczne lato z Tercetem” oraz „Wieczór z Jagielskim”.
Był gościem wielu znanych popularnych talk showów jak :  „Wieczór z Alicją”, „Wieczór z wampirem”, „Podróże z żartem”, „Mój pierwszy raz”, „Rozmowy w Toku”, „Bezludna Wyspa”, „Ring”, „Europa da się lubić”, „Kuba Wojewódzki” i innych programach TV m.in  „Big Brother”,”Dzień Dobry TVN”, „Kawa czy herbata?”, „Pytanie na śniadanie” i.in. W lipcu 2006r obchodził uroczyście 25-lecie pracy artystycznej a niezwykle ”gorący” koncert z tej okazji emitowała TVP2.

 

18 października 2017 - AULA COPERNICANUM UKW,  godz. 19.00 - bilety 55 zł
ŚWIATOWE KONCERTY GWIAZD
KROKE I ZOHAR FRESCO - Polska, Izrael

Kroke
Zespół, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem KROKE Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East. 

W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Talilą, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

 • JERZY BAWOŁ  - akordeon

 • TOMASZ KUKURBA - altówka

 • TOMASZ LATO - kontrabas

Zohar Fresco (ur. 1969) – izraelski perkusista tureckiego pochodzenia. Fresco specjalizuje się w grze na bębnach obręczowych. Prawdopodobnie najbardziej znany jako członek tria jazzowego, które tworzy wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem i polskim pianistą Leszkiem Możdżerem. W latach 1991-2003 był członkiem izraelskiego zespołu muzyki instrumentalnej Bustan Abraham.

Fresco współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Hamid Drake, Taiseer Elias, Daniel Zamir oraz Ara Dinkjian. Był także członkiem koncertowego zespołu Philipa Glassa

 • ZOHAR FRESCO - instrumenty perkusyjne

 

20 października 2017 - CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ, godz. 20.00 - bilety 35 zł      
BITWA JAZZOWA - SOPOT- BYDGOSZCZ
ELECTRICITY, EMIL MISZK QUARTET, GOZDEK TRIO, BLUES BROTHERS SHOW
BLUES BROTHERS SHOW

Blues Brothers Show - program złożony z największych przebojów z legendarnego filmu . Wykonywany przez 10 - cio osobową orkiestrę zabiera nas w czasy prohibicji i rodzących sie grup gangsterskich. Znakomita zabawa podparta najwyższej jakości aranżacjami sprawia, ze publiczność nie pozwala muzykom zejść ze sceny , a koncert pozostaje na długo w pamięci. Program złożony jest z największych przebojów z legendarnego filmu z roku 1980 "The Blues Brothers". Wykonywany przez 10 - cio osobową orkiestrę zabiera nas w czasy prohibicji i rodzących sie grup gangsterskich. Znakomita zabawa podparta najwyższej jakości aranżacjami sprawia, ze publiczność nie pozwala muzykom zejść ze sceny , a koncert pozostaje na długo w pamięci. Wśród utworów wykonywanych przez orkiestrę znajdą się między innymi przeboje takie jak: Peter Gunn Theme, Shake a Tail Feather, Gimme Some Lovin, Everybody Needs Somebody to Love, Sweet Home Chicago

 • 10 osobowa orkiestra pod kierownictwem Józefa Eliasza

ELECTRICITY

Zespół, założony w połowie 2011 roku z inicjatywy Janusza Mackiewicza, tworzą muzycy, którzy przyjaźnią się od wielu lat i współpracują ze sobą w różnych formacjach. Każdy z muzyków ma na swoim koncie nie mały dorobek artystyczny. Ich doświadczenia, wyniesione z obcowania z akustycznymi instrumentami, nabierają w tym projekcie nowej wartości.
Połączenie jazzowych melodii i harmonii, oraz rytmów wywodzących się z lat 70-tych z elektro-przestrzeniami, wyzwalanymi za pomocą współczesnych instrumentów elektronicznych, stało się niewyczerpanym źródłem nowych inspiracji, nowej energii.
Zestawienie współczesnej technologii z tradycją muzyki jazzowej przyczyniło się do powstania kompozycji silnie nacechowanych emocjami i utrzymanych w klimatach szeroko pojętego elektronicznego jazz-rocka.

 • Janusz Mackiewicz (gitara basowa),

 • Marcin Wądołowski (gitara),

 • Dominik Bukowski (xylosynth),

 • Grzegorz Sycz (perkusja)

 

EMIL MISZK QUARTET

Jest to zespół składający się z czołowych muzyków trójmiejskiej sceny jazzowej. Formacja ta po raz pierwszy wystąpiła na scenie łódzkiej Manufaktury podczas cyklu koncertów Manu Summer Jazz Sundays w 2013 roku. Emil Miszk Quartet dał siłę napędową dla Piotra Kułakowskiego, który w 2014 roku założył swój zespół: Critical Level. W tym samym roku nagrana została pierwsza płyta zespołu "Golden Goal". 

EMIL MISZK – bardzo uzdolniony trębacz młodego pokolenia z Trójmiasta rozpoznawany już w Polsce. Naukę gry na trąbce rozpoczął w roku 1998 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lęborku. Świetny solista jak i kameralista z dużym doświadczeniem scenicznym. Bardzo dobrze odnajduje się na wielu płaszczyznach muzycznych. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Jan Konop Big Band, Critical Level, Kamil Piotrowicz Quintet, Piotr Lemańczyk Quartet North, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Współpracuje również z orkiestrami: Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką, Cappellą Gedanensis. Jest zdobywcą wielu nagród na festiwalach jazzowych w Polsce i we Włoszech. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.

PIOTR KUŁAKOWSKI - czołowy polski kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (2004 r.) Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Jacka Niedzieli. Założyciel i lider zespołu DePrezes Quartet, z którym zajął I miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach (2003 r.) oraz Nagrodę dla Najlepszego Zespołu w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2003 r.). Współpracował i koncertował z wybitnymi polskimi muzykami - Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Tomasz Szukalski, Krzesimir Dębski, Sławek Jaskułke, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski, Jacek Pelc, Leszek Żądło, Kazimierz Jonkisz, Dominik Bukowski, a także z muzykami niemieckimi - Rolf Zielke, Christian Knoche, Ulli Orth, Michael Kullick, Christoph Titz oraz muzykami amerykańskimi - saksofonistą Andy Middletonem i światowej sławy trębaczem EDDIE HENDERSONEM. Koncertował w wielu topowych klubach jazzowych oraz uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych w Polsce, Niemczech, Holandii, Czechach, Szwecji i we Włoszech. W 2009 roku odbył trasę koncertową po Chinach z projektem "The Poems of Chopin" promując twórczość Fryderyka Chopina w Chinach. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa, prowadzi zajęcia z kontrabasu i gitary basowej. W 2015 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w dziedzinie "Instrumentalistyka" i w specjalności "gra na kontrabasie". Ma na swoim koncie ponad 20 płyt jazzowych. W 2015 roku ukazała się jego debiutancka płyta Critical Level.

ROMAN ŚLEFARSKI - wspaniały perkusista , muzyk, aktor. Absolwent warszawskiej szkoły jazzowej na Bednarskiej, gdzie szkolił się pod okiem Czesława "Małego" Bartkowskiego (dyplom 2000 r.). Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Pierwszym sukcesem artystycznym było zdobycie indywidualnej nagrody NOWA TWARZ POLSKIEGO JAZZU, jak i GRAND PRIX wraz z zespołem THE NEWEST TRIO (Marcin Urban - piano, Michał Jaros - bas, Roman Ślefarski - drums) na festiwalu JAZZ NAD ODRĄ '96 we Wrocławiu. Występował z gwiazdami międzynarodowej sceny jazzowej takimi jak: Scott Hamilton, Mack Goldsbery, Reggie Moore, Michał Urbaniak, Charles Gayl, Burghard Kunkel, Ray Blue, Aga Zaryan, Doug Legacy, Tymon Tymański.

Dzięki pasji do muzyki i miłości do perkusji, oprócz jazzu biegle porusza się w różnych gatunkach muzycznych: pop, rock, punk, reggae, ska, folk, blues. Świadczy o tym współpraca m.in. z: Kazikiem Staszewskim, Jackiem Lachowiczem, Olgą Jackowską oraz z zespołami: Shannon, Pan Profeska, Kuśka Brothers, El Banda. Jako muzyk sesyjny brał udział w nagraniu kilkunastu płyt, jak i ścieżek dźwiękowych do filmów i spektakli.

Ciekawostką jest głośny film "Moje miejsce" (reż. Leszek Dawid) w którym zagrał główną role, opowiadał historię... perkusisty.

ARTUR JUREK - pianista, hammondzista, aranżer, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Festiwalu Jazz Juniors wspólnie z zespołem "Unit Seven". Koncertował między innymi w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Argentynie, Meksyku, Wenezueli... Występował u boku Minoru Ozone, Sadao Watanabe, Douga Camerona, Iana Gillana, Hala Fraziera, Jordana Benetta. Aranżuje na potrzeby gdyńskiego Teatru Muzycznego, Maybe Theater Company, Hevelius Brass. Współtworzył aktorskie projekty Marka Richtera, Andrzeja Słabiaka. Wspólnie z zespołem Mietek Blues Band nominowany do Fryderyka 2010 w kategorii "Album Roku Blues". Obecnie współpracuje z Przemkiem Dyakowskim, Leszkiem Dranickim, Jackiem Siciarkiem, zespołem Paul Band, Critical Level, Polską Filharmonią Bałtycką i z wieloma trójmiejskimi zespołami.

 • EMIL MISZK - trbka 

 • ARTUR JUREK - fortepian,  electric piano

 • PIOTR KUŁAKOWSKI - kontrabas
  ROMAN ŚLEFARSKI - perkusja

GOZDEK TRIO

Michał Gozdek Trio – Zespół działa od 2015r. Jego założycielem jest bydgoski pianista, kompozytor i dyrygent Michał Gozdek. Towarzyszą mu kontrabasista – Grzegorz Nadolny oraz perkusista – Waldemar Franczyk. Michał Gozdek Trio wykonuje wyłącznie kompozycje lidera zespołu, które inspirowane są szeroko pojętą muzyką jazzową. Zespół pomimo niedługiego stażu zdołał już zaznaczyć swoją obecność na rodzimej scenie muzycznej. W tym roku znalazł się w gronie zaledwie trzech formacji zaproszonych do udziału w ścisłym finale konkursu odbywającego się w ramach jednego z największych festiwali jazzowych w Polsce – LOTOS Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa. W finale Jury uhonorowało trio nagrodą pieniężną ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niebawem ukaże się pierwsza płyta zespołu. To właśnie utwory z tej płyty zabrzmią na nadchodzącym koncercie.

 • Miachał Gozdek - fortepian

 • Grzegorz Nadolny - kontrabas

 • Waldemar Franczyk - perkusja

       

1 listopada 2017 - TEATR POLSKI, godz. 19.00 - bilety 40 zł
ZADUSZKI JAZZOWE
ELJAZZ QUINTET - POLSKA    

Eljazz Quintet to zespół złożony z bardzo doświadczonych muzyków którzy nie tylko imponują wspaniałym kunsztem wykonawczym, ale potrafią przenieść słuchacza w czasy największego rozkwitu jazzu. Przypominają grę wielkiego Connonbala Adderleya czy tez zespoły Dizzy Gillespiego. Ogromna porcja swingu podparta klasycznym akompaniamentem sekcji rytmicznej i pełne ekspresji sola trąbki saksofonu i fortepianu zaspokajają gusta najwybredniejszych słuchaczy.
Znakomity kontakt z publicznością podparty najwyższa jakością wykonawcza sprawia ze każdy koncert jest przyjmowany entuzjastycznie.

 • Marcin Gawdzis - tp.,

 • Adam Wendt - sax.,

 • Bogdan Hołownia - piano,

 • Andrzej "Bruner" Gulczyński - bass,

 • Józef Eliasz - dr.  

CARMEN SOUZA TRIO - PORTUGALIA

Carmen Sousa potrugalska piosenkarka  grająca na gitarze i fotrepianie wykonuje utwory charakterystyczne dla jej wielkiej poprzedniczki, którą była Cesaria Evora.

Kultywowanie tradycji rodzinnych ma odzwierciedlenie w muzyce prezentujacej przez Carmen.

Występowała na wielu prestiżowych festiwalach takich jak ; Festival Jazzowy North Sea, Festiwal Jazzowy w Monterey, Festiwal Jazzowy w San Francisco, Festiwal Jazzowy w Kairze i wielu innych .

Jest zdobywczynią wielu nagród  jako  piosenkarka. m.in w 2010 nominowana do nagrody Grammy – Najlepszy Współczesny Rekord Świata Muzyki ( USA )

Carmen Sousa zdobywa serca słuchaczy swoją charyzamtyczną osobowością.

„“Jest coś magicznego w śpiewie tej egzotycznej wokalistki – rekomenduje Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. W jednej chwili słyszymy i etniczny zaśpiew jaki do muzyki wniosła Cesaria Evora, w drugiej jawi się brzmienie aksamitnego głosu jazzowej legendy Billie Holiday. To specyficzne połączenie obu stylistyk zbudowało sztukę wokalną pochodzącej z Cape Verde charyzmatycznej i wybitnej artystki”.

 • Carmen Souza Trio

 

05 listopada 2017 - FILHARMONIA POMORSKA, godz. 18.00 - bilety 65 i 85 zł
POLSKIE IKONY JAZZU
ADAM MAKOWICZ- POLSKA

Adam Makowicz – legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista

Urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 z rodzicami powrócił do Polski. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielila Adamowi jego matka, również pianistka i śpiewaczka. Młody Adam okazał się szczególnie utalentowany, dlatego też trafił do szkoły dla dzieci uzdolnionych muzycznie, a następnie do klasy fortepianu wybitnego nauczyciela, profesora Karola Szafranka w Rybniku. Choć rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15-letniego Adama porwał jednak jazz. W późnych latach pięćdziesiątych w Polsce muzyka jazzowa była niemile widzianym i wręcz zakazanym owocem Zachodu. Ta muzyka, jak powiedział kiedyś Makowicz, „świat wolności i improwizacji”,zafascynowała go do takiego stopnia, że jako nastolatek porzucił szkołę, jej klasyczne wymogi i zasady.

W poszukiwaniu początków własnej drogi artystycznej i języka muzycznej wypowiedzi Adam, nie mogąc liczyć na dalsza pomoc rodziców, wybrał niezwykle skromną egzystencję w warunkach ciągłej niepewności przeżycia następnego dnia. Jego oazą wówczas stał się krakowski klub jazzowy „Helicon”. W 1962 roku wraz z saksofonistą Januszem Muniakiem, którego wkrótce zastąpił trębacz Tomasz Stańko, Adam założył grupę „Jazz Darings” uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas także z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak, Wojtkiem Młynarskim.  Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy warszawskie festiwale Jazz Jamboree. Od połowy lat 1970 Adam Makowicz coraz częściej grywał koncerty solowe zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.

W 1977 roku z rekomendacji Benny Goodmana oraz popularyzatora jazzu Willisa Conovera (na którego programie radiowym „Music USA-Jazz Hour” młodziutki Makowicz uczył się jazzu), legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowana „Adam”. W 1978 roku Makowicz wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem.
Otworzyły się przed Adamem legendarne świątynie muzyki – nowojorska Carnegie Hall (pierwszy jego tam solowy występ był udziałem w koncercie poświęconym zmarłemu sześć miesięcy wcześniej Erroll Garnerowi) i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udzialu w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.

Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA Adam wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana „Żeby Polska była Polską”, co definitywnie zamknęło mu na kilka długich lat możliwość przyjazdu do Kraju. Dopiero po 1989 roku mógł nareszcie odwiedzić Polskę, do której jeździ teraz bardzo często i regularnie. Występując w USA Adam dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, miedzy innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem,Sarah Vaughan,Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jack DeJohnette, Charlie Hadenem. Był wielokrotnym solista światowych orkiestr i zespołów kameralnych jak np. National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Chester String Quartet, Amici String Quartet, a także niemal wszystkich znaczących zespołów polskich, w tym Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPRu w Katowicach, Sinfonii Varsovia, Orkiestry Kameralnej Amadeus, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Kwartetu Wilanów i wielu innych.

Bardzo wysoko przez recenzentów został oceniony występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert – „pojedynek” między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płytach CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane „Platynową Płytą” przez wytwornię EMI Music. Poza utworami czysto jazzowymi ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym „nasiąkł” w młodości, jak sam mówi, i którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. Niewątpliwym wyrazem wpływu geniuszu Chopina jest wspólne koncertowanie Adama z Krzysztofem Jabłońskim czy Stanisławem Drzewieckim z programem „Chopin klasycznie i na jazzowo”. W USA Adam wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi. W niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G.Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.

Uhonorowany wieloma odznaczeniami cywilnymi, między innymi Komandorskim Krzyżem Zasługi. W roku 2008 z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej Polonii, Adama Makowicza uhonorowano włączeniem jego osoby w poczet najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. W październiku 2009 roku Adam został udekorowany w Warszawie Złotym Krzyżem “Gloria Artis” – najwyższym państwowym odznaczeniem za zasługi w propagowaniu polskiej sztuki na świecie. W 2012 Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie uhonorowało Adama swoją coroczną nagrodą dla osób szczególnie zasłużonych dla Śląska. Od kilkunastu lat Adam poświęca swój coroczny jesienny recital w Ustroniu na cel charytatywny, wspomagając tym gestem Ośrodek Edukacyjno – Rehabilitacyjno – Wychowawczy w Ustroniu-Nierodzimiu.

Jesienią 2011 wydawnictwo PWM Edition wydało cieszącą się dużym zainteresowaniem czytelników książkę Marka Strasza „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem”, w której Adam niezwykle barwnie i szczerze opowiada o swoich trudnych początkach, miłości do jazzu i karierze za Oceanem. Drugie wydanie książki ukazało się w maju 2015.

Koncertem 11.02.2015  w Nowym Jorku Adam rozpoczął ścisłą współpracę z wywodzącym się z Polski nowojorskim saksofonistą Krzysztofem Medyną, z którym stworzył fascynujący duet jazzowy.

 

ŚWIATOWE KONCERTY GWIAZD
JOSHUA REDMAN TRIO- USA

Joshua Redman jest jednym z najbardziej uznanych i charyzmatycznych artystów jazzowych, jacy pojawiłi się w dekadzie 1990 roku. Urodził się w Berkeley w Kalifornii, jest synem legendarnego saksofonisty Dewey’a Redman’a i tancerki Renee Shedroff. 
W młodym wieku zaczął grać na klarnecie, ale szybko zamienił na saksofon tenorowy, który stał się jego głównym instrumentem.
Na jego rozwój włynęli tacy mistrzowie jak John Coltrane, Ornette Coleman, Cannonball Adderley, a także jego ojciec Dewey Redman. Ukończył Uniwersytet Harvarda, a drogę do kariery otworzyła mu wygrana w Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Saksofonowym im. Theloniousa Monka w 1991 roku. Wtedy zaczął grać ze sławami jazzu i wygrywać ankiety czytelników sławnych magazynów muzycznych – Jazz Time, Rolling Stone czy Down Beat. Jako dojrzały muzyk współpracował z wieloma uznanymi artystami tj. Larry Golding, Kevin Heys, Roy Hargrove, Leon Parker Geoff Keezer. W 1993 roku nagrał swój pierwszy debiutancki album i otrzymał nominację do nagrody Grammy . Dołączył do zespołu samych gwiazd tj. Pat Metheny, Charlie Haden i Billy Higgins.
W 1994 założył swój pierwszy zespół w którym grali pianista Brad Mehldau, basista Christian McBride i perkusista Brian Blake.
Joshua Redman jest jednym z najbardziej wpływowych artystów współczesnego jazzu.

JANE MONHEIT - USA

Jane Monheit
(ur. 3 listopada 1977 w Oakdale, Long Island) amerykańska wokalistka jazzowa.

Pochodzi z muzycznej rodziny, uczyła się gry na klarnecie. Inspirację dla niej stanowi Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan i Carmen McRae. W wieku 20 lat zajęła drugie miejsce w prestiżowym konkursie wokalnym Thelonious Monk Institute. W jury zasiadali wówczas: Dee Dee Bridgewater, Diana Krall i Dianne Reeves. Jurorzy docenili w śpiewie Monheit naturalność, ciepło i swingujące frazowanie. Współpracowała z takimi muzykami jak m.in. Terence Blanchard, Michael Bublé.

Od 2002 jej mężem jest perkusista Rick Montalbano, aktualnie mieszkają w Nowym Jorku.






 
 

Dostępne terminy

 • od 13 październik do 5 listopad

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS