◄ Powróć

Singer Jazz Festival

POD NASZYM PATRONATEM 
 
  2 wrzesień 00:00
Warszawa
Okres od 28 sierpień 00:00 do 3 wrzesień 00:00

PROGRAM

28 SIERPNIA 2017, poniedziałek
godz. 19.00 Otwarcie Singer Jazz Festival:
„KOMEDA AHEAD” – KONCERT OLEŚ BROTHERS & CHRISTOPHER DELL |PL, DE|

Międzynarodowa formacja wybitnych improwizatorów, wirtuozów i kompozytorów. Artyści z Polski i Niemiec interpretują muzykę legendy polskiego jazzu – Krzysztofa Komedy, bazując zarówno na tradycji jazzu jak i zdobyczach muzyki współczesnej. Nadają muzyce Komedy nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji.

Bracia – Marcin Oleś, kontrabasista i Bartłomiej Oleś, perkusista – od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata (Kenny Werner, David Murray, Rob Brown, Chris Speed, Erik Friedlander, Rudi Mahall, William Parker, Andrzej Przybielski), tworząc „rytmiczny dream team”, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung.

Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej. Absolwent prestiżowych uczelni, laureat nagrody Gary Burtona, Deutche Schallplattenpreis i wielu innych. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współczesnej. Współpracuje z wybitnymi postaciami sceny europejskiej, w tym z wieloma legendami jazzu, takimi jak Benny Golson, Lee Konitz, Lalo Schifrin czy Peter Erskine.

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Impreza biletowana, bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane


31 SIERPNIA 2017, czwartek
godz. 20.00 Singer Jazz Festival:
“ASEMAN – WHERE MUSIC CROSSES BORDERS” [Niebo – tam, gdzie muzyka przekracza granice] – KONCERT ASEMAN BAND |IR/AT, IL/US|

Wystąpią: Golnar Shahyar (śpiew), Mahan Mirarab (gitara), Hadar Noiberg (flet), Rina Kaćinari (wiolonczela), Amir Wahb (perkusja)

Aseman to nowy, niezwykle interesujący zespół grający jazz i World Music, inspirujący się w swojej twórczości bogatą kulturą Iranu i Izraela. Założony został przez i czworo mieszkających w Wiedniu Irańczyków oraz mieszkającą w Nowym Jorku Izraelkę Hadar Noirberg. Zaciekawieni nawzajem kulturą i dziedzictwem muzycznym krajów, z których pochodzą, tworzą silny, niepowtarzalny dźwięk i są dowodem na twórczą więź i przyjaźń ponad wszelkimi podziałami politycznymi.

Impreza zorganizowana we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Impreza biletowana

1 WRZEŚNIA 2017, piątek
godz. 16.30 Singer Jazz Festival: spotkanie z Hadar Noiberg |IL/US|

Prowadzenie: Adam Baruch

Hadar Noiberg – izraelska flecistka, kompozytorka i aranżerka osiadła w Nowym Jorku, liderka Hadar Noiberg Trio, nagrodzonego prestiżową nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP). Łączy jazz z world music i elementami etnicznymi związanymi z jej żydowskimi korzeniami. Współpracowała z uznanymi artystami, takimi jak m.in. Dave Valentin, Omer Avital, Yemen Blues czy Anat Cohen. Po nagraniu nowego autorskiego albumu „From the Ground Up” (premiera listopad 2015) odbyła dwie udane trasy koncertowe po Europie. Wystąpiła również na Tel Aviv Jazz Festival 2015, w 2016 na Festiwalu Jazzahead! w Bremie, a w tym roku została zaproszona na 31. Red Sea Jazz Festival. Od niedawna występuje także z grupą Aseman, czerpiącą z bogatego dziedzictwa muzycznego kultur Iranu i Izraela.

Adam Baruch – światowej sławy krytyk muzyczny, „ambasador polskiego jazzu”, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival. Współpracuje m.in. z renomowanym serwisem anglojęzycznym o polskim jazzie polish-jazz.blogspot.com, a jego publikowane od ponad 40 lat artykuły, eseje i recenzje nagrań są i największym i najbogatszym źródłem informacji o polskim jazzie na świecie. Laureat Grand Prix Melomani – Krytyk Roku 2017. Od wielu lat mieszka w Izraelu.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

godz. 21.00 Singer Jazz Festival:
koncert – Rolf Kühn |DE| & trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl |PL|

Światowej klasy klarnecista i saksofonista jazzowy Rolf Kühn – Resident Guest tej edycji Singer Jazz Festival wystąpi z trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl.

Nowe trio to wspólny projekt trzech zasłużonych dla polskiej sceny improwizowanej muzyków – trębacza Wojciecha Jachny, kontrabasisty Jacka Mazurkiewicza i perkusisty Jacka Buhla. Wspólnie wydali w 2016 roku bardzo dobrze ocenioną płytę „Dźwięki ukryte” – zbiór kompozycji wyimprowizowanych, jakoby odnalezionych w murach starej zniszczonej synagogi w Bydgoszczy-Fordonie. Tytuł płyty świetnie oddaje to, co zaszło między artystami – w starych murach zostały odnalezione dźwięki, które Jacek Mazurkiewicz nagrał na kilka mikrofonów. Na płytę weszły też odgłosy ulicy czy samochodów, co w efekcie finalnym wykreowało pewien rodzaj swoistej duchowości, która symbolicznie unosiła się podczas nagrań.

Jazz Club AKWARIUM na skwerze Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście 60a

Wstęp wolny


2 WRZEŚNIA 2017, sobota
godz. 13.00 Singer Jazz Festival:
„Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Rolfem Kühnem |DE|, wybitnym niemieckim klarnecistą i saksofonistą, występującym na scenie już od blisko 70 lat!

Prowadzenie: Adam Baruch

Rolf Kühn – światowej klasy klarnecista i saksofonista jazzowy, laureat najważniejszej nagrody krytyków niemieckich Ehrenurkunde 2009 oraz nagrody BZ-Kulturpreis. Swój pierwszy koncert dał w 1948 roku, a już w latach 50. w Stanach Zjednoczonych został okrzyknięty pierwszym niemieckim muzykiem jazzowym. Przez lata przyswoił sobie całą historię jazzu i osiągnął prawdziwą maestrię. Jego gra jest pełna dynamiki i radości, a jednocześnie ciepła i elegancji.

Podczas swojej wieloletniej kariery pracował jako dyrektor orkiestry telewizyjnej w Hamburgu oraz reżyser muzyczny widowisk teatralnych. Skomponował także muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali. Choć ma już w dorobku blisko 30 albumów, jest wciąż niezwykle aktywny i twórczy. Ostatnio koncertuje i tworzy ze swoim najnowszym składem Rolf Kühn Unit.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

godz. 16.00 Singer Jazz Festival:
„ELEKTROTROPIZM” – KONCERT ZBIGNIEWA CHOJNACKIEGO |PL|

„Elektrotropizm” (2015) to tytuł solowej płyty Zbigniewa Chojnackiego – akordeonisty, improwizatora, który muzykę i dźwięki postrzega swobodnie i umownie, bo najistotniejszy jest dla niego dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką. Jak sam mówi: stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące.

Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i improwizowanej m.in. Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Kochanem, Otto Williamsem czy z Warsaw Improvisers Orchestra. Na stałe współtworzy grupę Backspace, która określa swoją grę jako improwizowaną muzykę współczesną.

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

godz. 18.00 Singer Jazz Festival:
„PODRÓŻ DOOKOŁA MÓZGU” – KONCERT ORKIESTRY NAXOS |PL|

Wystąpią: Milo Kurtis (demiurg; klarnet, trombita, instrumenty perkusyjne), Konstanty Joriadis (szef muzyczny; syntezatory, śpiew), Rasm Al-Mashan (śpiew), Adeb Chamoun (instrumenty perkusyjne), Mateusz Szemraj (gitara, oud, saz), Michał Łuka (saksofony), Paweł Puszczało (bass), Adam Lewandowski (perkusja)

„Podróż Dookoła Mózgu” to najlepsze określenie koncertu Orkiestry NAXOS. Połączenie muzyki greckiej, żydowskiej i arabskiej z jazzem, funky i muzyką klasyczną. Orkiestra NAXOS koncertuje w 8-osobowym składzie. Artyści są ubrani na czarno, siedzą w półkręgu, lider Orkiestry – Milo Kurtis, w białej, arabskiej galabii prowadzi koncert. Występ Orkiestry NAXOS to koncert i spektakl w jednej odsłonie. Orkiestra koncertowała m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Studio im. Agnieszki Osieckiej Programu III Polskiego Radia.

Orkiestra NAXOS powstała dzięki współpracy Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa. Efektem tej współpracy było nagranie albumu „Podróż Dookoła Mózgu” (Warner Music Poland, 2014), uznanego jako jedno z Wydarzeń Roku przez tygodnik Polityka.

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 19.00 Singer Jazz Festival:
koncert – COMMON BOND |IL|

Wystąpią: Kobi Shefi (gitara elektryczna), Ella Tadmor Rizi (wokal), Zur Ben Zeev (gitara basowa), Roni Zadik (bębny), Omer Rizi (klawisze), Chen Meir (perkusja)

Common Bond jest jedną z czołowych izraelskich grup muzycznych. Twórcą oryginalnego stylu grupy jest jej lider, Kobi Shefi. Muzyka zespołu sięga do źródeł „starożytnych pieśni natury” – jest inspirowana motywami z Bałkanów, Bliskiego Wschodu i zachodniej Afryki, ale słuchać w niej również elementy, które wniósł ze sobą każdy z jego członków: bluesa, rocka i jazzu czy muzyki klasycznej. Razem tworzą nową, unikalną jakość. Common Bond występował już na wszystkich ważnych festiwalach w Izraelu, a także w Kanadzie, Europie i Południowej Afryce. Każdy z występów zespołu można opisać jako podróż po skomplikowanej sieci stylów muzycznych, które łącząc się na scenie, tworzą ciepły i jednorodny obraz czystej miłości do muzyki.

Koncert zespołu Commnon Bond odbywa się w ramach koncertu Noc Klezmerów.

Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

godz. 19.00 Singer Jazz Festival:
koncert – Marita Albán Juárez Quartet |PE, PL|

Wystąpią: Marita Albán Juárez (wokal), Dominik Wania (pianino), Andrzej Święs (kontrabas), José Manuel Albán Juárez (perkusja)

Marita Albán Juárez Quartet to grupa założona przez peruwiańsko-polskie rodzeństwo muzyków: Marita jest wokalistką jazzowa, muzykologiem specjalizującym się w twórczości Chopina i dziennikarką telewizyjną. José Manuel jest niezwykle wszechstronnym muzykiem z gigantycznym dorobkiem – oprócz grania latin-jazzu jest członkiem hip-hopowej grupy Łona & The Pimps oraz orkiestry Salsa Central. Skład kwartetu uzupełniają: Dominik Wania, pianista i wykładowca, obsypany w ostatnich latach licznymi nagrodami dla najlepszego pianisty jazzowego, stale grywający m.in. z Tomaszem Stańko oraz Andrzej Święs, jeden z najlepszych i najciekawszych basistów młodego pokolenia, od kilku lat co roku nominowany do nagrody Fryderyka.

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Kawiarnią Gaba&Garçons

Kawiarnia Gaba&Garçons w Hali Koszyki, ul. Koszykowa 63

Wstęp wolny; jest możliwość wcześniejszego zarezerwowania stolika, tel. 784 375 839


godz. 21.00 Singer Jazz Festival:
koncert – Rolf Kühn |DE| & Minim Experiment |PL/IT/DK|

Światowej klasy klarnecista i saksofonista jazzowy Rolf Kühn – Resident Guest tej edycji Singer Jazz Festival wystąpi z muzykami tworzącymimiędzynarodowy projekt Minim Experiment.

Minim Experiment jest party na oryginalnych kompozycjach gitarzysty i lidera Kuby Wójcika. Formację współtworzą równie utalentowani przedstawiciele młodego pokolenia jazzu europejskiego – włoski kontrabasista Luca Curcio i perkusista Albert Karch. Ich projekt, w duchu minimalistyczny, eksploruje rejony jazzu, muzyki improwizowanej i awangardy. „Dark Matter” – wydana w 2016 roku płyta tria została Debiutem Roku wg Polish-Jazz.blogspot.

Zorganizowano we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie

Jazz Club AKWARIUM na skwerze Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście 60a

Wstęp wolny


3 WRZEŚNIA 2017, niedziela
godz. 17.00 Singer Jazz Festival – CLARINET SUMMIT: IRCHA CLARINET QUARTET (Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński) |PL| / Rolf KÜHN |DE| / Christian DAWID |DE| / BRACIA OLEŚ (Bartłomiej Oleś, Marcin Oleś) |PL|

Prawdziwe „spotkanie na szczycie” – sześciu wybitnych klarnecistów plus „wymarzona sekcja rytmiczna”!

Podczas koncertu będziemy mieli okazję posłuchać największej gwiazdy jazzowej tegorocznej odsłony Festiwalu – Rolfa Kühna. Ten światowej sławy muzyk jazzowy, pochodzący z Niemiec, jest fenomenem: performer i klarnecista osiągający mistrzostwo w wielu muzycznych dziedzinach. W unikalnym projekcie wezmą też udział młodsi muzycy jazzowi. Usłyszymy IRCHA CLARINET QUARTET – skład powołany przez wybitnego, gdańskiego saksofonistę i klarnecistę, Mikołaja Trzaskę i współtworzony przez równie znakomitych, grających na różnych rodzajach klarnetów muzyków: Wacława Zimpela, Pawła Szamburskiego i Michała Górczyńskiego. Wystąpi również Christian Dawid – światowej sławy niemiecki klarnecista, czerpiący z muzyki klasycznej, jazzu i muzyki etnicznej, znany jako przedstawiciel wschodnioeuropejskiego nurtu muzyki jidysz. Za sekcję rytmiczną koncertu będą odpowiedzialni Bracia Oleś, okrzyknięci „największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku”.

„Clarinet Summit” to najnowsza inicjatywa Adama Barucha – dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival.

Mikołaj Trzaska IRCHA CLARINET QUARTET tworzą czterej znakomici muzycy, władający różnymi rodzajami klarnetów, a kwartet klarnetowy to niecodzienny widok. W dodatku kwartet złożony z tej klasy muzyków, jakich może wystawić Polska – lidera Mikołaja Trzaski, Michała Górczyńskiego, Pawła Szamburskiego i Wacława Zimpla – wyznacza w tej wąskiej dziedzinie kosmiczne standardy – pisał Bartek Chaciński z „Polityki”. Na repertuar IRCHY składają się kompozycje jego członków oraz magiczne utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich tradycji, uzupełnione bogato rozbudowanymi improwizacjami wywodzącymi się z tradycji free-jazzu. Kwartet współpracował z takimi artystami, jak Joe McPhee i Gebhard Ullmann. Owocem tej współpracy były dwa pierwsze albumy Irchy. Kolejny album to zapis występu podczas warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, a ostatni to dwupłytowe wydawnictwo „Black bones”.

Christian Dawid – znany i ceniony klarnecista, kompozytor i aranżer specjalizujący się w world music. Na co dzień czerpie z wielu źródeł, między innymi muzyki klasycznej, jazzu, muzyki etnicznej, jest także znany z utworów w jidysz oraz kompozycji sięgających do muzyki wschodnioeuropejskiej. Występował z takimi zespołami jak Brave Old World czy The Other Europeans, Daniel Kahn & The Painted Bird czy Sadawi Paula Brody’ego. Obecnie prowadzi Trio Yas oraz ukraińską orkiestrę dętą Konsonans Retro. Światowej klasy klarnecista frazującego z iście magicznym liryzmem [Jüdische Allgemeine]

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

 

godz. 19.00 Singer Jazz Festival:
koncert – Kądziela/Ettun/Zagórski |PL, IL|

Do współpracujących na co dzień perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli – laureatów Grand Prix Festiwalu Jazz Wolności 2016 za projekt Zagórski Kądziela Collaboration – dołączy ceniony izraelski kontrabasista, kompozytor i band leader Ehud Ettun.

Muzycy świadomie eksperymentują z nurtami i wychodzą poza ramy współczesnej muzyki. Ich wizytówką jest niebywale otwarta harmonia i ogromna ekspresja. Łączą wysoce zaawansowany holenderski hard-bop z lekką nutą kopenhaskiej awangardy oraz wyczuwalną inspiracją muzyką folkową.

Impreza towarzysząca współorganizowana z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym

Jazz Club AKWARIUM na skwerze Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście 60a

Wstęp wolny


 
 

Dostępne terminy

 • od 28 sierpień do 3 wrzesień

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS