◄ Powróć

13. Jazz w Ruinach

POD NASZYM PATRONATEM 
 
 19 sierpień 00:00
Ruiny Teatru Victoria   |   Gliwice, Polska
Okres od 4 sierpień 00:00 do 20 sierpień 00:00

Program 13. Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach 2017

4 sierpnia 2017, piątek,

godz. 18:00
Przemarsz przez miasto i koncert na tarasie Ruin Teatru Victoria Zespołu Jazzowego Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach pod kierownictwem Jarosława Spałka.

godz. 19:00
Otwarcie wystawy grafik i plakatów młodych artystów z całego świata, absolwentów, ale także studentów uczelni artystycznych spod niemal każdej szerokości geograficznej. W tym roku tematem zadanym artystom zgłaszającym swoje pracy będzie hasło „Oblicza jazu”, dotyczące kierunków, gatunków, muzyków, filmów i innych obszarów, których „dotykał” jazz. Wybór tychże obszarów i tym samym interpretacji tematu wystawy jest już wyłącznie w gestii artystów.

Kurator wystawy: dr Tomasz Kipka, zastępca dyrektora Instytutu Sztuki w Cieszynie, laureat m.in.: prestiżowej nagrody Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA (2007), Grand Prix Międzynarodowego Triennale Plakatu Ekologicznego w Žilinie na Słowacji (2008), Śląskiej Rzeczy 2010 (2011), The 4th Fadjr International Festival of Visual Arts w Teheranie, w kategorii plakat (2012), wyróżnienia na 23 Biennale Plakatu Polskiego (2013) oraz nagród i wyróżnień w konkursach na znaki graficzne i identyfikację wizualną.

godz. 19:20
Szymon Łukowski Quintet
Szymon Łukowski - saksofony tenorowy, altowy, sopranowy, klarnet basowy
Bartek Pieszka - wibrafon, marimba
Adam Żuchowski - kontrabas
Sławek Koryzno - perkusja
gościnnie: Johannes Riepler - gitara

Nowy projekt saksofonisty, kompozytora i aranżera związanego z trójmiejskim i bydgoskim środowiskiem muzycznym. W grudniu 2014 roku powołał własny skład, w którym występują wibrafonista i marimbafonista Bartek Pieszka, kontrabasista Adam Żuchowski, perkusista Sławek Koryzno oraz Szymon Łukowski jako leader na saksofonach tenorowym, altowym i sopranowym, w kilku utworach rozszerzając instrumentarium o klarnet basowy.

Wyjątkowość kwintetu przejawia się między innymi w tym, że rolę instrumentu harmonicznego powierza się tu naprzemiennie wibrafonowi oraz gitarze, co w połączeniu z saksofonami odświeża formułę klasycznego kwintetu i otwiera nowe przestrzenie brzmieniowe, niemożliwe do uzyskania w składzie, w którym instrumentem harmonicznym jest fortepian. Podczas koncertu, jako gość specjalny pojawił się austriacki gitarzysta Johannes Riepler, rezydujący od 10 lat w Londynie i będący czynnym uczestnikiem brytyjskiej sceny jazzowej.

godz. 21:00
Existenzhengste

Andreas Broger – saksofon, klarnet
Ur. w 1984 roku w Bregenz, od 4 lat mieszka i pracuje w Wiedniu jako niezależny muzyk. Studiował w Innsbrucku saksofon klasyczny. Gra w różnych formacjach, jak „Holstuonarmusigbigbandclub” (muzyka ludowa, crossover), „David Helbock’s Random/Control”, „Orkiestra Jazzowa Vorarlberg”. W 2014 roku w Wiedniu założył własny zespół „Existenzhengste”, które w 2015 roku wydał pierwszy album.

Alexander Kranebetter – trąbka
Ur. w 1988 roku w Lauterach, mieszka w Wiedniu. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. Brucknera w Linzu, gra w różnych zespołach, jak m.in. „Gingler”, „Month of Sundays” lub „Peter Madsen’s Collective of Improvising Artists”. Gra zarówno jazz I muzykę improwizowaną, jak I muzykę klasyczną.

Johannes Bär – tuba
Ur. w 1983 w Vorarlberg. Studiował w Konserwatorium w Feldkirch i na Uniwersytecie Muzycznym w Salzburgu (prof. Hans Gansch), gdzie ukończył studia na trąbce. Jest multiinstrumentalistą i kompozytorem, który się czuje swobodnie zarówno w jazzie, jak i muzyce poważnej. Jest członkiem i liderem „Holstuonarmusigbigbandclub” i gra z takimi zespołami, jak Pro Brass, Sound Inn Brass, orkiestra Mozarteum oraz w różnych składach z niemieckim trębaczem Mathiasem Schrieflem.

Alexander Yannilos – perkusja
Ur. w 1989 w Wiedniu. Oprócz tego, że jest perkusistą, jest również technikiem dźwięku i organizatorem koncertów. W 2011 roku wraz z Georgem Vogelem założył stowarzyszenie FREIFELD. Przy stowarzyszeniu powstało też wydawnictwo płytowe FREIFELD TONTRÄGER, gdzie się ukazują albumy produkowane przez Yannilosa, których uważa za szczególnie obiecujących, zarówno młodego pokolenia, jak i już uznani. Od 2011 roku nagrał ponad 30 albumów i organizował ponad 300 koncertów.

 

5 sierpnia 2017, sobota,
godz. 19:00
Ulyana Ethno Quintet

Ulyana Hedzik - wokal, skrzypce, flet alikwotowy
Patryk Rynkiewicz - trąbka, flugelhorne
Tomasz Sołtys - fortepian
Roman Chraniuk - kontrabas
Jakub Miarczyński – perkusja

Piątka znakomitych artystów, którzy z nieustającym entuzjazmem odkrywców toczą muzyczny dialog o tradycjach, zwyczajach i myślach poleskiego ludu. Nie sposób tu się unieść w świat zawiłych tańców, prostych, mocno chwytających za dusze pieśni. Najpiękniejsze melodie Polesia śpiewane w języku białoruskim, wzbogacone nowoczesnymi środkami wyrazu, lecz wciąż autentyczne i prawdziwe. Zespół powstał w Poznaniu, gdzie od czerwca 2016 muzycy rozpoczęli wspólną przygodę. Ma już na swoim koncie Nagrodę Specjalną na festiwalu Jazz Wolności 2016 w Sopocie. Debiutując, Quintet został wyróżniony w piątce finalistów, wybranych spośród 36 zespołów jazzowych! Faworyci znamienitego jurora - Michała Urbaniaka podczas festiwalu.

godz. 21:00
Albert Vila Trio

Albert Vila - gitara
Antoine Pierre – perkusja
Alex Gilson – kontrabas

Albert Vila jest jednym z najlepszych hiszpańskich gitarzystów młodego pokolenia, jest laureatem nagród zdobytych w Hiszpanii, Holandi, a ostatnio został nagrodzony za swoją kompozycję pierwszą nagrodą na Jazz Hoeilaart 2012 w Belgii. Latem 2006 roku decyduje się na powrót do rodzinnej Barcelony, gdzie tworzy nowy projekt muzyczny: Albert Vila Quintet. Zespół ten wygrywa Donosti “Debajazz contest” w 2007. W tym samym roku nakładem wytwórni Fresh Sound Records wychodzi debiutancki album kwintetu „Foreground Music”. Drugi album ukazał kilka lat później, w roku 2011 („Tactile”). Rok później, w 2012 Albert Vila wydaje album ze swoim trio w składzie Jorge Rossy na perkusji i Reinier Elizarde na kontrabasie. Album ukazał się pod tytułem „Standards”. W roku 2014 Albert Vila oraz Jeff Ballard, Aaron Parks i Doug Weiss nagrywają materiał w Nowym Jorku. Album ma się ukazać na początku roku 2015.

11 sierpnia 2017, piątek,
godz. 19:00
Kołakowski:Wykpisz:Korelus

Mateusz Kołakowski (p)
Alan Wykpisz (b)
Bartłomiej Korelus (dr)

Trio Kołakowski:Wykpisz:Korelus wydaje płytę zatytułowaną „Schönberg” nakładem wydawnictwa For Tune. Po raz pierwszy w historii kompozycje Arnolda Schönberga spotykają się z jazzem. Półtorej roku od debiutu zespołu na dużej scenie doczekaliśmy się premiery płytowej. Pomimo krótkiego czasu od pierwszego koncertu podczas Warsaw Summer Jazz Days jako zwycięzcy konkursu Open Jazz, mają na swoim koncie już współpracę z takimi muzykami jak David Liebman (8. Azoty Tarnów International Jazz Contest oraz festiwal Ars Cameralis), czy Adam Pierończyk (Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu).

godz. 21:00
Mateusz Gawęda Trio

Mateusz Gawęda - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja 

Jest to jeden z kilku zespołów reprezentujących awangardową odsłonę krakowskiej sceny jazzowej. Zespół wykonuje swój autorski program, złożony przede wszystkim z kompozycji Mateusza Gawędy, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60-tych, muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, brzmienie, zabawa i ciemność.

Mateusz Gawęda – pomimo młodego wieku to jeden z najbardziej kreatywnych twórców na polskiej scenie jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu dr Joachima Mencla. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany podczas tak prestiżowych imprez jak: festiwal Jazz Nad Odrą, Krokus Jazz Festiwal czy festiwal Jazz Juniors. Współtworzy zespoły Cracow Jazz Collective, PeGaPoFo, Pezda/Gawęda Duo, DRAG, Silberman Trio/Quintet/Sextet. Na koncie ma kilka znakomitych albumów i współprace z tak znaczącymi postaciami jazzu jak: Billy Hart, Rusty Jones, Walter Smith III, Ralph Alessi, Kazimierz Jonkisz, Janusz Muniak, Jacek Kochan, Leszek Żądło i wielu innych.

12 sierpnia 2017, sobota,
godz. 18:00
Finał warsztatów – koncert uczestników wraz z pedagogami prowadzącymi warsztaty

godz. 19:00
Jan Kavka Trio

Jan Kavka - fortepian
Marek Dufek – kontrabas, gitara basowa
Jiří Bučánek - perkusja

Jan Kavka Trio (JKT) to akustyczny projekt, który został założony w roku 2013. W tym czasie zespół grał tylko repertuar składający się z standardów jazzowych w ostrawskim klubie "Modrá myš". Od września 2016 zespół robi występy w klubach jazzowych w całej Republice Czeskiej i także trochę w Polsce. V listopadzie 2017 zespół wyrusza w trasę koncertową po Czechach. JKT korzysta inspirację z muzyki gigantów jazzowych, ale także z muzyki popularnej i klasycznej. Repertuar tego tria tworzą kompozycje autorskie, standarty jazzowe oraz kilka aranżacji hitów pop-music (Beatles, Radiohead).

godz. 21:00
Monika Lidke Quartet

Monika Lidke – wokal
Łukasz Damrych - instrumenty klawiszowe
Grzegorz Piasecki - kontrabas, gitara basowa
Wojciech Buliński – perkusja

Znakomita polska wokalistka jazzowa rezydująca w Londynie. Jej piękny, subtelny głos, dar budowania wspaniałego nastroju i umiejętność nawiązywania fantastycznego kontaktu z publicznością to kwintesencja kobiecego jazzu.

Monika Lidke jest porównywana artystycznie do Stacey Kent (za krytykiem muzycznym, Markiem Duszą), Marek Niedźwiedzki z radiowej „Trójki”, który jest absolutnie zauroczony artystką, cytując fragment: „Pani Moniko, jestem Pani fanem”, zamieścił jej piosenki na Smooth Jazz Cafe 2010 i 2013, jeden z utworów artystki znalazł się również na wydawanej przez dziennikarza muzycznego Adama Dobrzyńskiego Muzyce Czterech Stron Świata vol. 2 (2015).

Nowa płyta Moniki Lidke ukazała się 17 marca 2017 nakładem Dot Time Records. Tym razem do napisania muzyki zainspirowały ją przepiękne, dojrzałe i często niepozbawione humoru teksty poety Andrzeja Ballo, twórcy, który wydał do tej pory 11 tomików wierszy oraz kilka sztuk teatralnych.

 

5 – 12 sierpnia 2017

Warsztaty muzyczne w klasie trąbki, saksofonu, comba jazzowego i big bandu.
Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna w Gliwicach; ul. Józefa Wieczorka 6.


Strona WWWhttp://www.jazzwruinach.pl/index/site/id/13
Addresaleja Przyjaźni 18, 44-100 Gliwice, Polska
 

Mapa


 

Dostępne terminy

 • od 4 sierpień do 20 sierpień

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS