◄ Powróć

Festiwal Jazz Wolności powered by LOTOS

POD NASZYM PATRONATEM 
 
  7 lipiec 00:00
Muszla koncertowa przy molo

Jazz Wolności, festiwal, którego celem jest promocja polskiej sceny jazzowej odbędzie się już 7 lipca w Sopocie. W muszli koncertowej przy sopockim molo wystąpią Walk Away, Artur Dutkiewicz Trio, Mingus Mingus Quartet, a także najciekawsze, zdaniem producentów Festiwalu, młode zespoły, które w ciągu ostatniego roku zaznaczyły w sposób szczególny swoją obecność na jazzowej scenie: Tomasz Chyła Quintet, Aga Derlak Trio, Kamil Piotrowicz Sextet, Zagórski/Kądziela Collaboration.

Uczestnictwo w koncertach jest niebiletowane.

Walk Away

Zespół wpisał się znacząco w historię polskiej muzyki jazzowej. Stworzony w 1985 roku z inicjatywy perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego. W pierwszym składzie grali również: wibrafonista Bernard Maseli, saksofonista Adam Wendt, kontrabasista Jacek Niedziela oraz pianista Zbigniew Jakubek. Zespół wygrywał liczne konkursy i zdobywał nagrody, koncertując w klubach i na festiwalach w Europie i poza nią. Współpracował z wieloma gigantami muzyki jazzowej z USA między innymi z Bill Evans, Randy Brecker, Eric Marienthal, Mike Stern, Mike Mainieri, Urszula Dudziak. Na koncert w Sopocie Krzysztof Zawadzki zaprosił Zbigniewa Jakubka, Adama Wendta, Bernarda Maseli i Tomasza Grabowego. Czyli Walk Away wystąpi w klasycznym pierwotnym składzie z przed 25 lat.

Artur Dutkiewicz Trio

Trio Artura Dutkiewicza promuje niezwykłą płytę „Traveller”, zawierającą w całości kompozycje Artura Dutkiewicza, jest to wewnętrzna podróżą po różnych wzajemnie dopełniających się nastrojach, wyrażonych za pomocą dźwięków. Duży ładunek emocjonalny ekspresyjnych wątków, elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music łączą się tu z nastrojowością i głębią przekazu. Całość jest silnie osadzona w korzeniach improwizacji jazzowej. Trio współtworzą Michał Barański - kontrabas i Łukasz Żyta - perkusja, znakomici muzycy, z którymi Artur Dutkiewicz współpracuje od wielu lat.

Mingus Mingus Quartet

Muzyka Charles’a Mingus’a jest doskonale znana fanom jazzu na całym świecie. Blisko dwadzieścia lat temu podczas festiwalu Jazz Jamboree, swoją interpretację muzyki wielkiego kompozytora zaprezentował publiczności Piotr Rodowicz, kontrabasista i bandleader. Wydana wówczas płyta, sygnowana Mingus Mingus Quartet, zdobyła uznanie jazzfanów oraz wysokie noty w dorocznym plebiscycie Jazz Forum. Wznowiona w ubiegłym roku, z okazji dwudziestolecia, płyta okazuje się być wciąż aktualna, niosąca niezwykle energetyczny przekaz. Razem z leaderem wystąpią: laureat tegorocznego Fryderyka, trębacz Robert Majewski, saksofonista Maciej Sikała oraz perkusista Kazimierz Jonkisz. Projekt Mingus Mingus, zostanie zaprezentowany sopockiej publiczności w oryginalnym składzie.

Zagórski/Kądziela Collaboration

Laureaci Konkursu Festiwalu Jazz Wolności powered by LOTOS 2016. Zespół powstał w 2015 roku,
z inicjatywy perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli. Po wielu latach spędzonych poza granicami kraju Panowie powrócili do ojczyzny, by wspólnie stworzyć unikatowy projekt będący wypadkową różnych doświadczeń, inspiracji i szczególnej wrażliwości, którą rozwijali współpracując z wieloma wybitnymi osobowościami muzycznymi z różnych zakątków świata. Pozwoliło im to na odnalezienie przestrzeni, którą wypełniają niebanalnym brzmieniem, odważnymi kompozycjami, które nigdy nie są oczywiste, a bywają wręcz nieprzewidywalne. Muzycy wchodzący w skład tego zespołu są absolwentami akademii w Kopenhadze, Groningen oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Kamil Piotrowicz Sextet

To drugi zespół wyróżniającego się pianisty i kompozytora młodego pokolenia, Kamila Piotrowicza. Wzbogacony o saksofon tenorowy Piotra Chęckiego, saksofon altowy Kuby Więcka, trąbkę Emila Miszka oraz doświadczoną sekcję rytmiczną (Andrzej Święs oraz Krzysztofa Szmańda) zespół wykonuje autorskie kompozycje łączące elementy jazzu, muzyki współczesnej, folkloru polskiego czy minimalizmu. Najnowsza płyta zespołu „Popular Music”, zawierająca wyłącznie kompozycje leadera, była nominowana do nagrody Fryderyka 2017 w kategorii Jazzowy Album Roku.

Aga Derlak Trio

Aga Derlak Trio to laureaci nagrody Akademii Fonograficznej - Fryderyk 2016 w kategorii Jazz: fonograficzny debiut roku. Trio powstało w grudniu 2012 roku z inicjatywy liderki. Skład, poza Agą grającą na fortepianie, współtworzą: kontrabasista Tymon Trąbczyński oraz Szymon Madej – perkusja. Wszyscy są̨ studentami/absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół wykonuje autorskie utwory. Na swoim koncie trio ma laury na najważniejszych konkursach w Polsce i zagranicą. Zostali: laureatami Jazz Juniors (2013) oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2013). Pianistka otrzymała nagrodę indywidualną na Krokus Jazz Festival (2014), Czech Contest (2015, Czechy) oraz Zilina Jazz Competition (2016, Słowacja). W kwietniu odbyła się premiera drugiego albumu zespołu, zatytułowanego „Healing”.

Tomasz Chyła Quintet

Tomasz Chyła Quintet to trójmiejski zespół, który świetnie obrazuje, że młoda scena jazzowa w Polsce rośnie w siłę. Zespół brał udział w licznych przeglądach i ogólnopolskich konkursach jazzowych (m.in. finał konkursu Azot Jazz Kontest, Tarnów 2013; Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu - Ucho 2015). Najważniejszym osiągnięciem kwintetu jest zdobycie Grand Prix 40 Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie w grudniu 2016 roku. Liderem i założycielem formacji jest skrzypek – Tomasz Chyła. On również w głównej mierze odpowiada za kompozycje i aranżacje utworów. Zespół promuje swoją płytę „Eternal Entropy”, która zachwyca lekkością, a jednocześnie szlachetnym rysem kompozycji.

 


Strona WWWhttp://jazzwolnosci.pl
 
 

Dostępne terminy

 • 7 lipiec 00:00

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS