◄ Powróć

MICHAŁ URBANIAK & URBANATOR

 
 
 29 kwiecień 20:00
Stary Maneż   |   Gdańsk, Polska

Michał Urbaniak wystąpi z projektem Urbanator w składzie:

Michael "Patches" Stewart – trąbka
Andy Ninvalle – voc/rap
Femi Temowo - gitara
Troy Miller - perkusja
Marcin Pospieszalski - bas
Michał Urbaniak – skrzypce, saksofon

Michał Urbaniak – jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. W 1973 r wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson , Marcus Miller, Jaco Pastorius. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971). Jego nazwisko znalazło się w prestiżowym „Down Beat’(1992 r.) wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu, aż w pięciu kategoriach. Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do takich filmow jak : „Astonished”, „As the Band Played On”, „Dreambird” (w USA) oraz „Pożegnanie Jesieni” M. Trelińskiego, „Spona” W. Szarka, „ Dług” i „Wielkie rzeczy” K. Krauze (Polska). Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden”. Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii jako projekt „UrbSymphony” (Filharmonia Częstochowska, 1995). Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Ostatni płytowy projekt Urbaniaka, “Miles of Blue” (Sony Music, 2010) zadedykowany jest Miles Davisowi i otrzymał status platynowej płyty. We wrześniu 2011 r , nakładem Wydawnictwa Agora S.A., ukazała się książka o jego życiu, napisana przez Andrzeja Makowieckiego pt.” Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego”. Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Jesienią 2012 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt.: „Mój rower”. Michał Urbaniak zagrał w nim jedną z głównych ról i za nią dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013– Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. W 2016 roku otrzymał najważniejszą polską nagrodę muzyczną od Polskiej Akademii Fonograficznej - Złoty Fryderyk za całokształt działalności muzycznej.

Marcin Pospieszalski - basista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Czterokrotny laureat nagrody "Fryderyk" w kategorii "Producent muzyczny roku". Kierował nagraniami płyt takich artystów jak "Raz, dwa, trzy" Anna Maria Jopek, Mietek Szcześniak. Jako basista współpracował z m.in.z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Stanisławem Sojką z zespołami Voo voo, Tie-break, Zakopower i innymi znakomitymi artystami. Jego dorobek jako basisty, aranżera i muzycznego producenta to około 300 płyt. Autor muzyki do kilku filmów fabularnych ( nagroda na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 1995). Pisał także muzykę do filmów dokumentalnych, animowanych i sztuk teatralnych. Kierownik artystyczny wielkich koncertów i widowisk telewizyjnych. Przewodniczący Jury konkursu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w latach 2008-2010. Wspiera środowisko muzyków kultywujących tradycyjną muzykę polskiej wsi. Uczył się u wiejskich mistrzów gry skrzypcowej wykonania starych polskich melodii : mazurków , oberków i polek.

Michael "Patches" Stewart - trębacz urodzony w Nowym Orleanie. W wieku zaledwie 16 lat zadebiutował w zespole Patti LaBelle. Ma swoim koncie ma współpracę z największymi postaciami jazzu i muzyki rozrywkowej: Quincy Jonesem, Davidem Sanbornem, Georgem Dukiem, Whitney Houston oraz „Earth" i „Wind and Fire". Przez osiem lat należał do zespołu Ala Jarreau, a przez prawie piętnaście lat stał u boku Marcusa Millera. Nagrał cztery solowe albumy „Blue Patches", „Penetration" „Blow" (producentem był Marcus Miller) oraz "On Fire" (rezultat współpracy muzyków polskich i amerykańskich).

Andy „Stewlocks” Ninvalle - Znakomity raper i tancerz z Gujany, mieszkający obecnie w Holandii. Jeden z najlepszych beatboxerów na świecie. Zdobył liczne nagrody muzyczne m.in. Prestigious Prize of Holland. Na swoim koncie ma występy z super gwiazdą reggae – Shabba Ranks oraz ikonami rapu, grupą RUN DMC. Koncertuje po całym świecie z takimi wykonawcami jak Candy Dulfer, Josef Bowie, Michał Urbaniak, Saskia Laroo, Amstel Big Band i wiele innych. W Polsce wystąpił z zespołem SISTARS, nagrał ścieżkę dźwiękową do super produkcji filmowej TVN „Kochaj i Tańcz” oraz płytę z zespołem AFROMENTAL. Na stałe koncertuje z grupą FUNK DE NITE, z którą nagrał płytę „Funky Roads” oraz z Big Bandem Małopolskim.

Femi Temowo - to muzyk urodzony w Nigerii w 1976 roku o londyńskim pochodzeniu. Z zawodu jest nie tylko gitarzystą, ale również piosenkarzem, producentem, aranżerem i kierownikiem muzyczny. Magazyn „Time Out” ocenia go jako „jednego najlepszych i najbardziej rozchwytywanych europejskich gitarzystów”. Współpracował z nieżyjącą już piosenkarką Amy Winehouse. Zaraz po wydaniu debiutanckiego albumu Amy szukała Dyrektora Muzycznego i z polecenia trafiła na Temowo. Femi współpracował z Amy przez cały rok 2004 i 2005 nie tylko jako Dyrektor Muzyczny ale również akompaniował jej na występach. Zakończył współpracę 2005 roku kiedy zaczął pracować nad własnym materiałem solowym.

Troy Miller - to jeden z najwybitniejszych europejskich perkusistów, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Karierę rozpoczął grając z takimi muzykami jak Jean Toussaint i Soweto Kinch. Dziś angażują go m.in.: Roachford, Omar, Will Young, Cliff Richard, Lee John, Kyle Eastwood oraz niegdyś Amy Winehouse.

Bilety w cenie 88 - 139 zł


Strona WWWstarymanez.pl
Addresul. Słowackiego 23
 

Mapa


 

Dostępne terminy

 • 29 kwiecień 20:00

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS