◄ Powróć

Jazz i nieco bluesa: Mark Waggoner & Piotr Ruciński

 
 
  5 kwiecień 20:00
Nowy Świat Muzyki   |   Warszawa, Polska

PIOTR RUCIŃSKI – warszawski gitarzysta, kompozytor, aranżer oraz fascynat styllów finger picking, gypsy i jazz guitar. Autor jazzowego projektu instrumentalnego Let’s Pay a Blues (2016) - zbioru zaledwie kilku utworów z jego twórczości, w którego realizacji wzięli udział tacy wybitnie artyści jak nowojorski pianista jazowy Kevin Harris oraz trębacz – Robert Majewski.

 

Rozpoczynał od grania rocka w Medyku w Warszawie (lata 70.) oraz finger picking  i bluesa uzyskując w latach 80. weryfikacje muzyczne. Ma za sobą dziesiątki, jeśli nie setki koncertów w całej Polsce i kulminacyjne nagranie płyty live „Blues koncert” w towarzystwie wolkalistki Elżbiety Mielczarek, Janka Skrzeka (harmnijka) i Piotra A. Majewskiego (gitara); (reedycja CD w 2005 r.). Autor muzyki „Wielkiego Koła”, „Hotelu Grand” (Ruciński, Kreutz), aranżer wielu utworów bluesowych także z tego okresu. Lider akustycznego zespołu Kadabra, w którym od 2002 komponował muzykę z pogranicza  bluesa i jazzu w duecie gitarowym wraz z Waldkiem Baryło (nagroda przyznana na VII Festiwalu i Konkursie Gitarzystów Jazzowych  Guitar City w Warszawie  2002). Później w trio z Łukaszem Owczynnikowem (kontrabas) występował w warszawskim Helicon Jazz Café i na polskich festiwalach bluesowych (Polish Jazz 2007; CD4: Django, Baryło, Ruciński); następnie z wokalistą Magda Borkowska, Robertem Raszem (perkusja) i Kornelem Jasińskim (kontrabas) - z tego okresu pochodzi Delta  zawarta w Antologii Polskiego Bluesa cz.3 (CD1). W Just Duet występował z Magdą Borkowską, Natalią Pastewską (wokal) i Kornelem Jasińskim. W latach 2003-2005 Piotr Ruciński zainicjował cykliczne koncerty: Wieczór Bluesa Akustycznego "Kadabra i Goście..." licznie odwiedzane przez Warszawiaków w Traffic Club. Piotr Ruciński zagrał na festiwalach, takich jak: Bluestracje, Noc Bluesowa (otrzymał wówczas wyróżnienie  i nagordę Radia RSC za osiągnięcia muzyczne), Rawa Blues.  Obecnie, Piotr Ruciński  gra z Magdą Okusami (Borkowską), w warszawskim klubach. Kontynuuje także współpracę z Markiem Waggonerem. W 2016 powstała jego autorska płyta Let's Play a Blues.

 

Mark Waggoner - Pochodzący z Los Angeles gitarzysta jazzowy Mark Wagonner uczęszczał na Uniwersytet w Nowym Orleanie i Berklee College of Music w Bostonie. Inspiracją muzyczną Marka była i jest jazzowa muzyka lat sześćdziesiątych. Muzycy tacy jak Joe Henderson, Lee Morgan, Wayne Shorter, Miles Davis i John Coltraine należą do jego ulubionych, a ich nagrania, jak sam przyznaje, wywarły na niego największy wpływ.
Współpracował ze wspaniałymi artystami, takimi jak Jack McDuff (organy), Buddy DeFranco (klarnet), Bob Sheppard (saksofon), Ron Stout (trąbka), Carl Saunders (trąbka), Don Menza (saksofon), Mike Fahn (puzon). Przez dziesięć lat grał w zespole wybitnego perkusisty Erica Gravatt’a. Odbył wiele tras koncertowych u boku wokalistów: Fredy Payne, Helen Reddy, Glenna Yarbrough’a. Uczestniczył w nagraniach studyjnych, a jego gitara jazzowa została zarejestrowana m.in. na płytach: wybitnego flecisty jazzowego Sama Most’a, basisty Henry’ego Franklina, grupy Bopsicle, perkusisty Kenny’ego Horsta, basisty Jay’a Younga, czy saksofonisty Dona Menzy. Mark Waggoner wykładał także muzykę w St. Thomas Middle School w Los Angeles, uczył również studentów podczas warsztatów jazzowych w Northwoods Jazz Campus w Rhinelander w Winsconsin oraz Saddleback College w Orange County w Kaliforni.

 Bilety w cenie od 40 zł.


Strona WWWnowyswiatmuzyki.pl
Addresul. Nowy Świat 63
 

Mapa


 

Dostępne terminy

 • 5 kwiecień 20:00

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS