◄ Powróć

Festiwal Made In Chicago 2017

POD NASZYM PATRONATEM 
 
 27 maj 00:00
Poznań
Okres od 25 maj 00:00 do 28 maj 00:00

PROGRAM FESTIWALU MADE IN CHICAGO 2017


Freedom Blast
Hejnał wolności
Wacław Zimpel
Maciej Fortuna

Wieża Ratusza, Stary Rynek, czwartek 25/05, godz. 18

Made in Chicago 2017 rozpoczniemy wyjątkowymi koncertami z wieży Ratusza. Tak jak hejnał obwieszcza miastu ważne wydarzenia lub po prostu porę dnia, tak dwaj związani z Poznaniem muzycy dadzą znak otwarcia już 12-tej edycji Made in Chicago.

Maciej Fortuna

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trębaczy, związany z Poznaniem na stałe – Maciej Fortuna, przedpremierowo zaprezentuje fragmenty „Brass Freedom Blast” – rozbudowanej kompozycji szykowanej na przyszłoroczny festiwal. Fortunie towarzyszyć będą studenci klasy trąbki jazzowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.. Swoisty jazzowy hejnał z wieży Ratusza da jakże czytelny sygnał: oto Jazz Made In Chicago wypełni swym bogactwem sale, kluby i przestrzenie miasta – festiwal Made In Chicago czas rozpocząć !

Wacław Zimpel

Specjalnie na festiwal Made In Chicago, Wacław Zimpel – laureat muzycznego Paszportu Polityki 2016 - skomponował utwór, który wykona z wieży ratuszowej uzbrojonej w cztery potężne głośniki skierowane w cztery strony miasta. Przez 30 minut centrum Poznania zostanie spowite gęstymi elektronicznymi dronami, nad którymi wybrzmią żarliwe klarnetowe improwizacje. "Chciałbym, żeby dźwięk płynący z ratusza zatrzymał na chwilę czas w mieście, przeniósł ludzi do innej przestrzeni. Chciałbym, żeby to było intensywne doświadczenie dźwięku, który przechodziłby przez całe ciało." – mówi sam artysta i niech to będzie najlepsza zachęta dla Państwa.

We are all born free.
We Re-Insist: Freedom Now
Wszyscy rodzimy się wolni.

Juli Wood & Caroline Davis - We Re-Insist: Freedom Now

Scena na Piętrze, czwartek 25/05, godz. 20

Na okładce zdjęcie odwołujące się wprost do strajku Ruchu Spraw Obywatelskich – jednej z najważniejszych organizacji pokojowo walczących z segregacją rasową w USA. (Pamiętacie sceny ogromnej manifestacji w “Forreście Gumpie”? Tak, to właśnie Martin Luther King i Ruch Spraw Obywatelskich). Na samej płycie muzyka wolności w każdym wymiarze, lirycznie I dźwiękowo. Kiedy w roku 1960 Max Roach nagrywał album “We Insist: Freedom Now” czasy były niespokojne. Z ogromnym “ŻĄDAMY” w tytule album był prawdziwym manifestem, na równi artystycznym co społecznym. Prawie 60 lat później, kiedy place miast znów zapełniają się regularnie, po album sięgają muzycy z niemniejszą wrażliwością. Saksofonistki Juli Wood I Caroline Davis, oprócz autorskiej aranżacji, zadbały o aktualizację przekazu słownego. Nad nim pracowała Maggie Brown - córka Oscara autora oryginału. Ten przejmujący album wykonany na żywo akurat w Poznaniu może ponownie zyskać oblicze wielowymiarowego, wolnościowego manifestu. Szalenie ważna będzie tego wieczoru rola publiczności!

Juli Wood - sax,
Caroline Davis – sax,
Maggie Brown - vocal,
Tom Garling - trombone,
Marquis Hill - trumpet,
Ari Brown - sax,
Ron Perillo - piano,
Dennis Carrol - bass,
Greg Artry - drums,
Calvin Deshon Newmaan - percussion

Science of the Beat
Koneser rytmu.

Makaya McCraven Quintet

Scena na Piętrze, piątek 26/05, godz. 19

Makaya McCraven urodził się we Francji, od dłuższego czasu żyje i tworzy w Chicago. Jego muzyka łączy beat box z jazzową improwizacją. Przesuwając granice rytmu i dźwięku buduje nowe jakościowo kategorie. Nie bez powodu zwany „wizjonerem dźwięku” albo „rytmicznym naukowcem”, stale przemieszcza się między gatunkami. Hip hop, taneczna muzyka z Afryki, węgierski folklor? Makaya bez problemu połączy je wszystkie, dodając szczyptę syntezatorów, elektroniki, czy nawet indie rocka. Ma niepowtarzalną ekspresję, której na tegorocznym festiwalu doświadczymy dwukrotnie. Oprócz koncertu kwintetu w składzie z saksofonistą Gregiem Wardem, gitarzystą Mattem Goldem, basistą Juniusem Paulem i pianistą Gregiem Spero, Makaya w towarzystwie tego ostatniego zagrają gościnnie na towarzyszącym festiwalowi sobotnim jam-session w KontenerART.

Makaya McCraven - drums,
Junius Paul - bass,
Matt Gold - guitar,
Greg Ward - sax,
Greg Spero - piano

Let’s dance! Tańczmy!

Occidental Brothers Dance Band International

Scena na Piętrze, piątek 26 maja, godz. 21

Żywiołowość I taneczną tradycję wielu kultur mają we krwi. Multi-etniczne, muzyczne szlaki, ze wspólnym mianownikiem soukous – muzyki z Ghany – przecięły się w Chicago. Nic dziwnego, w końcu miasto zajmują trzy rasy ludzi, liczebnie niemal po równej trzeciej części. Takie zestawienia zazwyczaj wychodzą na dobre samej muzyce. Nie inaczej jest w przypadku Occidental Bros. Ze swoim tanecznym, energetyzującym materiałem przemierzają naszą planetę regularnie. Tego wieczora Scena na Piętrze może wywołać duże emocje. Na pewno duże na tyle by wstać z krzesełek, może na tyle by parkiet przeniósł się do Galerii albo na Dziedziniec Masztalarskiej! Oby!

Nathaniel Braddock - guitar,
Greg Ward - sax,
James Cromwell – trumpet,
Joshua Ramos - bass,
Makaya McCraven – drums


WOLNA SOBOTA - Chicago w KontenerART

“Kontenery” nad Wartą, sobota, 27 maja – od 12:00

14:00 – warsztaty muzyczno-plastyczne “Painting Sound”, prow. Lewis Achenbach

Lewis Achenbach jest chicagowskim plastykiem, współpracującym z jazzowymi muzykami.

zapisy od 2.05.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

18:00 – do nocy – Wspólne Granie – Poznań improwizuje z Chicago

W tym roku festiwal jeszcze bardziej wychodzi w miasto! Będziemy gościć w KontenerART! Sobota, główny dzień festiwalowych wydarzeń potoczy się dwutorowo. Koncerty główne rozpoczną się o 18:00 w Sali Wielkiej Zamku, jednocześnie od południa w popularnych Kontenerach zacznie się prawdziwe święto wolności. Najpierw warsztaty “Painting Sound”, prowadzone przez znakomitego Lewisa Achenbacha. Dzieci i rodzice, w towarzyszeniu improwizowanej muzyki, będą mogli DOSŁOWNIE nauczyć się malować dźwiękiem. Doskonałe na rozbudzenie wyobraźni !

Od wczesnego popołudnia w „Kontenerach” pojawiać się będą kolejni muzycy, wspólnie tworząc dźwiękowe tło dla popołudnia. Około 18 muzycy przeniosą się na scenę. Ideą całego dnia będzie dołączanie kolejnych grających. Swoją obecnością zaszczycą ten wieczór Makaya McCraven i Greg Spero – zjawiskowi muzycy z Chicago.

WSZYSTKICH CHĘTNYCH MUZYKÓW ZAPRASZAMY SERDECZNIE

NIE MA ZAPISÓW – WYSTARCZY BYĆ Z INSTRUMENTEM


Let Freedom Sing: Love and Freedom to the Ends of the Earth!

Dee Alexander & Grażyna Auguścik

CK ZAMEK, Sala Wielka, sobota 27 maja, godz. 19

Ten duet to spełnienie idei Made in Chicago. Grażyna Auguścik, wyróżnienie na Berklee odbierała z rąk Phila Collinsa i Ala Jarreau. Dee Alexander jest wokalistką kompletną, po spektrum jazzu poruszającą się bez barier czasowych i gatunkowych. Nie bez powodu otrzymała prestiżowy tytuł Artystki Roku Miasta Chicago przyznawanej przez Chicago Tribune. Razem, te dwie niezwykłe kobiety, wspólnie z towarzyszącym kwintetem i widownią koncertu przyjrzą się pojęciom „miłości” i „wolności” poprzez swoją muzykę. To bez wątpienia jedno z dań głównych tegorocznego Made in Chicago, z racji oczekiwanego zainteresowania odbywające się w największej sali festiwalu.

Dee Alexander - vocal,
Grażyna Auguścik - vocal,
Miguel De la Cerna - piano,
Junius Paul - bass,
Ernie Adams - drums,
Jarosław Bester - accordion

NIEDZIELA za dychę - Chicago na Dziedzińcu Kolegiackim

Dziedziniec Urzędu Miasta, niedziela 28 maja – od 18

18:00 - NextGenJazz – koncert wieńczący warsztaty studentów z Arim Brownem, legendą AACM

20:00 – Chicago Poznań Exchange – Poznań Jazz Philharmonic Orchestra i goście z Chicago

WSTĘP 10 zł

W niedzielę zwieńczymy tegoroczny Festiwal na Dziedzińcu Urzędu Miasta. Nie tylko miejsce będzie wyjątkowe. Niedzielne koncerty to spełnienie festiwalowej idei wolnej wymiany myśli i muzyki między Poznaniem i Chicago. O 18 na scenie, pod kierunkiem żywej legendy chicagowskiego jazzu – Ariego Browna, pojawią się studenci uczelni artystycznych z całej Polski. Koncert wieńczy trzydniowe, festiwalowe warsztaty, podczas których młodzi muzycy posiądą cenną wiedzę muzyczną, pod kierunkiem Mistrza, który dzielił sceny m.in. z BB Kingiem, Chuckiem Berry, Lesterem Bowie, Jackiem De Johnette, Roscoe Mitchellem, Henrym Threadgillem czy Josephem Jarmanem.


O 20 rozpocznie się finałowy koncert Made in Chicago 2017. Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, pod kierunkiem Piotra Scholza ma szansę stać się niebawem reprezentacyjnym zespołem jazzowym naszego miasta. Na zakończenie festiwalu skład PJPO uzupełnią znakomici, amerykańscy goście. W idei wspólnego, nieskrępowanego grania trzeba szukać korzeni chicagowskiego jazzu i całego festiwalu. Ten koncert to żywy przykład użycia uniwersalnego języka muzyki i spełnienia festiwalowych założeń.

Chicago Poznań Exchange – Poznań Jazz Philharmonic Orchestra

Caroline Davis - saksofony, flet,
Juli Wood – saksofony
Ben LaMar Gay – trąbka
Norman Palm – puzon
Junius Paul – kontrabas
Maciej Kociński - saksofony, klarnet
Kuba Marciniak - saksofony, klarnet, flet
Tomasz Orłowski – trąbka
Piotr Banyś – puzon
Kacper Smoliński – harmonijka
Krzysztof Dys – fortepiano
Adam Zagórski – perkusja
Piotr Scholz - gitara, dyrygent, kompozycja


Strona WWWhttp://madeinchicago.pl
 
 

Dostępne terminy

 • od 25 maj do 28 maj

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS