◄ Powróć

9 Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy - Koncert Janusz Olejniczak & Atom String Quartet – „Komeda”; Koncert Oleś Brothers & Christopher Dell – “Komeda Ahead”

 
 
 22 kwiecień 18:00
Filharmonia Narodowa, Sala Kameralna   |   Warszawa, Polska

Godzina 18.00

Koncert Janusz Olejniczak & Atom String Quartet –  „Komeda”


Janusz Olejniczak – fortepian

Atom String Quartet

Dawid Lubowicz - skrzypce

Mateusz Smoczyński - skrzypce 

Michał Zaborski - altówka

Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

 Po raz pierwszy w Warszawie, po raz drugi w Polsce, światowej sławy pianista,  Janusz Olejniczak przedstawi swoja wizję muzyki Krzysztofa Komedy. Wydarzenie bezprecedensowe zarówno w świecie muzyki klasycznej, jak i jazzu.

Mistrz fortepianu znany jako wybitny interpretator muzyki Chopina, zachwycił się kompozycjami Komedy i opracował je na sposób klasyczny, niczym dzieła największych romantycznych mistrzów.

 Janusz Olejniczak. W kraju i za granicą znany jako wybitny interpretator muzyki Chopina. Występował w całej Europie, Japonii, Australii, obu Amerykach i na Kubie; grał pod batutą najwybitniejszych dyrygentów jak: Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Jacek Kasprzyk, Jerzy Maksymiuk, Grzegorz Nowak, Charles Dutoit. 

 Laureat VI nagrody IX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie; dwa lata później otrzymał IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Alfredo Caselli w Neapolu.

W latach 1971-1973 przebywał w Paryżu na studiach pianistycznych u Konstantego Schmaelinga i Witolda Małcużyńskiego. Po powrocie do kraju ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej (1974). Studia podyplomowe odbył u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula Badury-Skody w Essen (1977-1978).

Pianista dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Polsce, Francji, Słowacji i Japonii. Dla firm fonograficznych (Polskie Nagrania „Muza”, Wifon, Tonpress, Selene, Camerata, Pony Canyon, Opus 111, CD Accord) utrwalił dzieła Chopina, Schuberta, Mozarta, Liszta, Prokofiewa, Góreckiego, Kilara.

 Grał w tak prestiżowych salach, jak Lincoln Center w Nowym Jorku, Suntory Hall w Tokio, Filharmonia Berlińska, Tonhalle w Düsseldorfie, Salle Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Teatro Colóne w Buenos Aires.

 Jako pedagog prowadził klasę fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, Kanadzie i Japonii, Chinach. Był jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych.

 Jako aktor wystąpił w roli Chopina w filmie  Andrzeja Żuławskiego Błękitna nuta ; nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Chopin, pragnienie miłości Jerzego Antczaka oraz do filmu Pianista Romana Polańskiego.

 Za swe zasługi dla kultury polskiej odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Gloria Artis.

 Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. Muzycy wykonują głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Kwartet nagrał 

trzy autorskie płyty: Fade In, Places oraz AtomSPHERE.

Znakomity kwartet zyskał rozgłos i uznanie, wśród niezliczonych nagród m.in.: Fryderyki 2012, 2013,2016, Grand Prix Jazz Melomani 2015, Mateusz radiowej Trójki.

Zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage,  Festival Veranos de la Villa Madrid, Manchester Jazz Festival, Jazzycolors Festival Paris, Salzburger Festspiele.

 Kwartet współpracował z takimi artystami jak : Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Vladislav „Adzik” Sendecki, Mino Cinelu, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Marek Moś , i inni.

 Autorami aranżacji utworów Krzysztofa Komedy są: Miłosz Wośko, Krzysztof Lenczowski i Mateusz Smoczyński.

 

Godzina 20.00

Koncert Oleś Brothers & Christopher Dell – “Komeda Ahead”  ( Polska, Niemcy)

„Komeda wciąż inspiruje. Bardzo oryginalną wizję odczytania jego kompozycji przedstawili bracia Marcin i Bartłomiej Olesiowie. Oryginalność nie polega tu jednak na ekscentrycznym czy efekciarskim pomyśle. Komeda według Olesiów jest– „anty-efekciarski”, to znaczy skupiony, niemal introwertyczny, liryczny i nastrojowy. Dzięki temu

powstała płyta prawdziwie poruszająca” . Polskie Radio

 

Ahead Trio to projektów braci Olesiów, zrealizowany wspólnie z jednym z najwybitniejszych wibrafonistów Starego Kontynentu Christopherem Dellem. Powstał na zamówienie Berliner JazzFest .

 

Christopher Dell  to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów niemieckiej sceny muzycz­nej. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współ­czesnej. Absolwent prestiżowych uczelni w Rotterdamie, Berklee i Kaiserslautern. Jest laureatem nagrody Gary Burtona, Deutche Schallplattenpreis i wielu innych. Współpracuje z legendami jazzu jak Benny Golson, Lee Konitz, Peter Erskine oraz z wybitnymi postaciami sceny europejskiej jak Tomasz Stanko ,Theo Jorgensmann, Lars Daniellson, Albert Mangelsdorf.

 

Bracia – Marcin Oleś kontrabasista, kompozytor i Bartłomiej Oleś perkusista, producent muzyczny .  Muzyków okrzyknięto największym skarbem polskiego jazzu XXI. Kolegium JazzPRESS i Radia Jazz FM. uznali braci Olesiów za Polskiego Jazzowego Wykonawcę Roku 2016 .

 Od ponad 10 lat tworzą au­torską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów , towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Ken­ny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera,  Rudiego Mahalla, Williama Parkera i wielu innych.

Wiele z ich płyt uznano za najlepsze albumy jazzowe roku.
Marcin Oleś komponuje dla Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Telewizji, Teatru Słowackiego w Krakowie, Teatru Witkacego w Zakopanem, Teatru Współczesnego we Wrocławiu .

Muzycy występowali na festiwalach, m.in.na.: Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Jazz En Nord i Jazz D'OR we Francji.

Bilety w cenie 100zł.

 


Strona WWWfmfkk.pl
Addresul. Jasna 5
 

Mapa


 

Dostępne terminy

 • 22 kwiecień 18:00

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS