◄ Powróć

53. JAZZ NAD ODRĄ

POD NASZYM PATRONATEM 
 
 29 kwiecień 00:00
Wrocław
Okres od 26 kwiecień 00:00 do 30 kwiecień 00:00

PROGRAM FESTIWALU

26.04 ŚRODA
SALA TEATRALNA, start o godzinie 19:00
KAMIL PIOTROWICZ SEXTET

COLTRANE’S SOUND

Ravi Coltrane – saksofon
Dariusz Oleszkiewicz – kontrabas
Piotr Wojtasik – trąbka
Eric Reed – fortepian
Willie Jones III – perkusja

Darek „Oles” Oleszkiewicz (1963) zaczynał swoją karierę we Wrocławiu,  a po sukcesach na konkursach jazzowych grał w zespołach Namysłowskiego i Ptaszyna Wróblewskiego. W 1988 roku wyjechał na studia do Los Angeles. Jest członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. W USA wziął udział w realizacji ponad 100 albumów. Dzięki Oleszkiewiczowi na festiwalu pojawiło się wielu znakomitych artystów amerykańskich, dla których jest wymarzonym partnerem. Spotykamy się na Jazzie nad Odrą specjalnie po to, aby uczcić zbliżającą się, 50-tą rocznicę śmierci Johna Coltrane’a – jednego z  najważniejszych  muzyków  w historii jazzu. W programie znajdą się kompozycje Johna Coltrane’a z albumu Coltrane’s  Sound – mówi Oleszkiewicz. Ravi, syn Johna, jest moim dawnym kolegą ze studiów w California Institute Of The Arts. Razem zaczynaliśmy tam pod koniec lat 80-tych, studiując m.in. u Charlie Hadena i Jamesa Newtona. Później też, po ukończeniu studiów, współpracowaliśmy wielokrotnie w różnych formacjach. Miałem zaszczyt poznać rodzinę Coltrane. Nagrywałem też w studio i grałem koncerty z matka Raviego: Alice Coltrane oraz z jego bratem Oranem i siostrą Michelle. – dodaje. Ravi Coltrane zagrał na otwarciu uroczystości wręczenia nagród Grammy, 12 lutego, a nominowana do Grammy płyta In Movement (ECM) nagrana z Jack’em de Johnettem i Matthew Garrisonem zaliczana jest przez krytyków do najlepszych jazzowych albumów, jakie ukazały się na świecie w 2016 roku.

SALA KAMERALNA, start ok. godziny 23:00
TOMASZ WENDT & ATOM STRING QUARTET. Premiera projektu „Behind the Strings”
WSTĘP WOLNY

KLUB AUTOGRAF: JAM SESSION
WSTĘP WOLNY

27.04 CZWARTEK

SALA TEATRALNA, start o godzinie 19:00
TAKE SAX

TIA FULLER TRIO
Tia Fuller to saksofonistka (sopran i alt) oraz flecistka znana m.in. ze współpracy z wielką gwiazdą r’n’b Beyonce. Występowała podczas światowej trasy koncertowej The Beyonce Experience, pojawiła się też w kilku najważniejszych amerykańskich telewizyjnych show i zagrała z wokalistką w Białym Domu przed prezydentem Barackiem Obamą. Muzykę ma we krwi – jako córka jazzowych muzyków (ojciec Fred – kontrabasista, mama Elthopia – wokalistka) od dziecka uczestniczyła w próbach zespołu rodziców i słuchała ich ulubieńców: Johna Coltra- ne’a, Sarah Vaughn czy Charliego Parkera. Fuller chętnie zapraszana jest do współpracy przez tak takie gwiazdy sceny muzycznej jak Geri Allen, Chaka Kahn, Jill Scott, Jay-Z, Pattie Labelle, Dionne Warwick, Erykah Badu czy Aretha Franklin. Grała także z orkiestrą znanego z 50. Jazzu nad Odrą trębacza, Jona Faddisa. W ankiecie krytyków Down Beatu w kategorii Rising Star zwyciężała trzykrotnie: jako alcistka i flecistka w roku 2013 i jako sopranistka w roku 2014. Nagrała trzy autorskie jazzowe albumy, w ostatnim (2012), zatytułowanym Angelic Warrior, słyszymy gościnnie Johna Patitucci, Terri Lyne Carrington i Dianne Reeves. Album ten jest dowodem na znaczący progres, który poczyniła jako instrumentalistka, kompozytorka i liderka. W sposób naturalny zaznaczyła tu swój własny styl i osobowość, celebrując przeciwstawne emocje – anielski spokój i bojową determinację, do których to nawiązuje tytuł płyty, a Terri Lyne Carrington określiła styl gry Fuller jako typowo męski, z właściwą mu ekspresją i agresją. Z Carrington występowała już w Polsce (Bielska Zadymka Jazzowa, Głogowskie Spotkania Jazzowe), natomiast z własnym trio zagra u nas po raz pierwszy. Na wiosnę nagrywa swój czwarty autorski album, niezmiennie dla Mack Avenue.

SALA KAMERALNA, start ok. godziny 23:00
TOMASZ CHYŁA QUINTET. Premiera płyty „Eternal Entropy”

WSTĘP WOLNY

KLUB AUTOGRAF: JAM SESSION
WSTĘP WOLNY

28.04 PIĄTEK

SALA TEATRALNA, start o godzinie 19:00
WAW - NYC MAREK NAPIÓRKOWSKI

JEFF TAIN WATTS

SALA KAMERALNA:
KONKURS NA INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWĄ CZ.1, start o godzinie 14:00

WSTĘP WOLNY

MATEUSZ SMOCZYŃSKI QUINTET, start ok. godziny 23:00 - Premiera płyty „Berek”
WSTĘP WOLNY

KLUB AUTOGRAF: JAM SESSION
WSTĘP WOLNY


29.04 SOBOTA

SALA TEATRALNA, start o godzinie 19:00

SKICKI SKIUK + LESZEK MOŻDŻER

KENDRICK SCOTT ORACLE

KENDRICK SCOTT – perkusja
Mike Moreno – gitara
Taylor Eigsti – fortepian
John Ellis – instrumenty stroikowe
Joe Sanders – kontrabas

Amerykański perkusista należy do grupy nowatorów, do czego zapewne przyczyniła się kilkuletnia owocna współpraca z trębaczem Terrencem Blanchardem. Scott koncertował także z takimi gwiazdami jak Jazz Crusaders, Pat Metheny, Joe Lovano, Kenny Garrett, Dianne Reeves czy Lizz Wright. W najnowszej (sierpień 2016) ankiecie prestiżowego magazynu Down Beat został uznany przez amerykańskich krytyków za najlepszego perkusistę w kategorii Rising Star. We Wrocławiu gościliśmy już tego muzyka na 49. festiwalu, kiedy czarował publiczność  w zespole wokalisty Kurta Ellinga. Teraz po raz pierwszy zagra we Wrocławiu z własnym zespołem w projekcie KENDRICK SCOTT ORACLE. Ci ludzie stworzyli zupełnie nowe oblicze zespołu – komentuje Scott. Nasza muzyka jest odtwarzana z pasją i szczerością. W każdym utworze słuchacz jest poddany szeregowi skomplikowanych emocji – dodaje artysta. Koncepcja KSO powstała pod wpływem mistrza Arta Blakey’a (Jazz Messengers) i filmu Matrix, w którym główny bohater Neo odwiedza Oracle (tłum. Wyrocznia), pytając o  radę.

SALA KAMERALNA
KONKURS NA INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWĄ CZ.2, start o godzinie 14:00

WSTĘP WOLNY

PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING TRIO, start ok. godziny 23:00 - premiera płyty winylowej „Something Personal”

WSTĘP WOLNY

KLUB AUTOGRAF: JAM SESSION
WSTĘP WOLNY

30.04 NIEDZIELA – ŚWIATOWY DZIEŃ JAZZU POLSKIEGO

Światowy Dzień Jazzu Polskiego rozpocznie się o godzinie 17:00 koncertem w Sali Teatralnej


SALA TEATRALNA:

ZBIGNIEW LEWANDOWSKI & BARTOSZ PERNAL BIG BAND - Salute to Buddy Rich
TRIBUTE TO AKWARIUM – PIOTR WOJTASIK
ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI: POLISH JAZZ – YES!
CRACOW JAZZ COLLECTIVE

SALA KAMERALNA:

KUBA STANKIEWICZ - Music of Henry Mancini
LAUREAT KONKURSU 2017
ZAWARTKO/PIASECKI - Leć głosie 

KLUB AUTOGRAF:
TAKE IT EASY – Przemek Dyakowski
MAURYCY WÓJCIŃSKI 6TET
FILIP MIGUŁA TRIO

PLAC SPOŁECZNY:
ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET FT. MR KRIME
JACHNA/TARWID/KARCH TRIO
D Z I E D Z I C TEMPO
TĘGIE CHŁOPY

 

Bilety dostępne są w kasie Impartu (Mazowiecka 17), online na www.jazznadodra.plwww.impart.art.plwww.eventim.pl, a także w stacjonarnych punktach sprzedaży w salonach Empiku, Media Markcie i Saturnie w całej Polsce.

 


Strona WWWhttp://jazznadodra.pl/pl/
 
 

Dostępne terminy

 • od 26 kwiecień do 30 kwiecień

Powered by iCagenda

NAJNOWSZE WYDANIE

JazzPRESS

WIESZ O CIEKAWYM KONCERCIE?
NAPISZ DO NAS

ARCHIWUM

O NAS

 • RadioJAZZ.FM
 • Fundacja EuroJAZZ
 • JazzPRESS. Bezpłatny e-miesięcznik o jazzie i muzyce improwizowanej. Wydawcą JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM jest Fundacja EuroJAZZ.
 • Zapraszamy do współpracy autorów, dziennikarzy - kontakt

KONTAKT

 • Redakcja miesięcznika
 • Piotr Wickowski:
  JazzPRESS
  Bemowskie Centrum Kultury
  ul. Górczewska 201
  01-459 Warszawa

 • Marketing i reklama
 • Agnieszka Holwek:
 

WSPIERAJĄ NAS